Властите в Гърция удължиха мерките за островите Санторини, Аморгос, Анафи и Йо до 28 февруари. Те включват затворени училища, забрана за събиране на много хора на закрито, както и забрана за приближаване до стари сгради и пристанища. Въпреки намалената сеизмична активност, експертите са убедени, че природният феномен не е приключил. Според тях трусовете ще продължат още три месеца, предаде кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Професорът по сеизмология Костас Папазахос заяви, че "тези последователности имат микрорелефи и издигания, които съставляват по-труден пъзел. Така че хората не трябва да забравят и да мислят, че историята е свършила. Тази история не е приключила и ще продължи. В следващите дни ще имаме още подобни земетресения и вторични трусове", подчерта той.
"Като цяло картината, която съществува на глобално ниво от такива събития, в които е включено и магматично възбуждане, е, че като цяло няма много големи земетресения. Просто зоната, която е разкъсана, е доста голяма – около 30 километра, а 30 километра е голяма площ. Има и съседни разломи. Не може да се изключи възможността за по-силно земетресение в същия район. Случва се понякога. Затова мерките остават строги, въпреки че наблюдавахме 2,5 дни затишие, защото знаем, че ситуацията там не е приключила. Иначе никой не иска да затваря училища, никой не иска да изключва райони. Но безопасността на хората е преди всичко", добави сеизмологът.
Снимка: Reuters
Бургас поиска да бъде домакин на "Евровизия 2027"
Как да се предпазите от самотата след 40
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Откриха над 6,8 тона негодни храни в месокомбинат
Учителка на Дара: Цяла нощ Варна беше будна, мечтите се сбъдват
Хороскоп за 18 май 2026
СЗО обяви извънредна ситуация
Спадат цените на основни хранителни стоки на борсите у нас през седмицата
Кризата в Porsche се задълбочава – компанията закрива някои буксуващи звена
Защо повишението на лихвените проценти от ЕЦБ през юни става все по-несигурно?
Украйна удари масирано по Москва и Крим, руските "фалшиви победи" продължават
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!