В капан на Санторини: Хора не могат да избягат от тресящия се остров (ВИДЕО)

Няма билети за фериботи и самолети

04.02.2025 | 13:32 Редактор:

Трусовете в Санторини продължават. За последните три дни над 550 по-леки труса са разлюлели острова, а през изминалата нощ е регистрирано и ново силно земетресение от близо 5 по Рихтер.

Само за ден 6 хиляди местни и туристи са напуснали острова, други се оказват в капан заради липсата на билети. 

Хората панически напускат острова и се евакуират от крайбрежието, носейки само най-нужното. 

И докато Санторини опустява, стотици чакат на пристанището, за да отпътуват по възможност веднага. 

"През последните три дни има непрестанни трусове на всеки пет минути. Продължават, не спират въобще. Няма билети - опитваме се от три дни да си купим билети, но няма нито за фериботите, нито за самолетите", жалва се жител на Санторини. 

Училищата остават затворени, масовите събирания са забранени. 

Епицентърът е между островите Аморгос и Санторини

Всички острови от Цикладите са засегнати от трусове, като са най-силни на Санторини, поради непосредствената близост с епицентъра. 

"Борим се с много сложно сеизмологично явление. Нека островитяните и туристите да останат спокойни, да следят инструкциите на властите", призова премиерът Кириокос Мицотакис. 

Според сеизмолозите трусовете няма да събудят спящия вулкан под острова, ако продължат с нисък магнитуд. Сега основната опасност са свлачищата, които се активизирали през последните години от прекомерното строителство в района.

Гръцките власти вече са били предупредени за рисковете, а по ирония на съдбата проучванията са започнали през уикенда преди трусовете.

Вижте повече в репортажа на Петя Кертикова.