Американският президент Доналд Тръмп, който встъпи в длъжност вчера, призова руския президент Владимир Путин да се съгласи на сделка с Украйна, предаде Франс прес. Тръмп каза още, че Путин унищожава Русия с нежеланието си да постигне споразумение.
По-рано Путин поздрави Тръмп във връзка с встъпването му в длъжност и каза, че Москва иска "траен мир" с Киев, отбелязва АФП. Доналд Тръмп посочи, че ще се срещне с Путин, но че още няма уговорена дата за срещата. Също така той обеща да сложи край на войната между Русия и Украйна възможно най-бързо.
Докато подписваше укази в Овалния кабинет на Белия дом, Тръмп заяви, че ще разговаря с Путин, който "ще се радва много да бъде сложен край на тази война". Същевременно американският президент изрази мнението си, че за Русия може да се стигне до катастрофа, ако тя откаже да преговаря и не се договори за спиране на огъня или за мир с украинския президент Володимир Зеленски.
"Русия е изправена пред големи проблеми. Вижте икономиката, инфлацията. Разбирам се много добре с него (Путин) и се надявам, че ще се съгласи на сделка", изтъкна Тръмп.
Американският президент посочи още, че украинският държавен глава Зеленски иска сделка.
Тръмп обяви, че глобалната данъчна сделка на ОИСР няма действие в САЩ
Тръмп подписа указ, с който обяви, че глобалният минимален корпоративен данък, който бе подкрепен от правителството на Джо Байдън и бе договорен с повече от сто страни, няма действие в САЩ, информира Ройтерс.
"Този меморандум връща суверенитета на страната ни и икономическата ѝ конкурентоспособност, като пояснява, че глобалната данъчна сделка няма сила или действие в Съединените щати", се казва в меморандума.
Този документ е един от многото, които Тръмп подписа в първия ден от втория си мандат като президент на САЩ, предаде БТА.
Обмисля въвеждането на мита от 25% върху всички стоки от Мексико и Канада
Той заяви, че обмисля да въведе мита от 25% върху всички стоки, идващи от Канада и Мексико, от 1 февруари.
"Обмисляме мита от 25% за Мексико и Канада, защото те пускат много хора да влизат в САЩ, а също така и много фентанил", коментира Тръмп в Белия дом, часове след като встъпи в длъжност.
Той поясни, че се обмисля митата да влязат в сила от 1 февруари.
Изтегли САЩ от Световната здравна организация (СЗО)
Президентът нареди изтеглянето на САЩ от Световната здравна организация, предаде ДПА. Тръмп подписа указ за това в Белия дом само няколко часа след като встъпи в длъжност.
"Световната здравна организация ни ограбва. Всички ограбват САЩ, така стоят нещата, но това повече няма да се случва", каза президентът пред репортери.
Според СЗО Съединените щати са най-големият донор и партньор на организацията.
Отложи прилагането на забраната на ТикТок в САЩ със 75 дни
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който отложи със 75 дни прилагането на забраната на приложението TikTok в Съединените щати. Указът съдържа инструкции за главния прокурор да не прилага забраната, за да може "правителството ми да има възможност да определи подходящите действия по отношение на ТикТок".
Освен това с указа си Тръмп нарежда на Министерството на правосъдието да изпрати писма до компании като Apple и Google, които работят с TikTok. В писмата следва да бъде разяснено, че те няма да бъдат държани отговорни за ползването на TikTok през посочения период от време.
Помилва 1500 души, обвинени във връзка с щурма на Капитолия
Президентът на САЩ помилва 1500 души, на които са повдигнати обвинения във връзка с щурма на Капитолия на 6 януари 2021 година.
"Очакваме, че те ще излязат тази нощ. Очакваме го", заяви Тръмп.
Президентът каза още, че присъдите на шестима обвиняеми ще бъдат намалени.
Ройтерс отбеляза, че помилването на тези обвиняеми е изпълнение на едно от обещанията от предизборната му кампания, а именно - да помогне на поддръжниците си, на които бяха повдигнати обвинения и които бяха вкарани в затвора във връзка с щурма на Капитолия, който имаше за цел да попречи на утвърждаването на победата на Джо Байдън на президентските избори през 2020 г.
Премръзнал щъркел се спаси на топло в параклис край Бургас
Бил Гейтс пак видя бъдещето: Двудневна работна седмица най-много до 10 години
Атанасовден ден е: От днес зимата започва да си тръгва
До минус 11 градуса днес, сняг над Странджа и Стара планина
Модел с икуствен интелект анализира съня ни, за да открие потенциални заболявания
Физическата активност като ключов фактор за контрол на кръвната захар
Грипът при децата - най-важното от А до Я
Защо строгите диети не са ключът към отслабването?
Руски учени откриха голяма коронална дупка на Слънцето
Следите от елени всъщност светят: Защо хората не виждат това
Черна дупка в гигантска галактика се пробуди след 100 милиона години затишие
„Сините зони“ наистина удължават живота: Каква е тайната им
Кого ще избере Радев за служебен премиер? ВИДЕО
Колко алкохол е твърде много за мъжете?
Пада възрастта на професионалното прегряване, засяга 30-40 годишните
5000-годишно лекарство срещу настинка - промиването на носа със сол
Само за година: 11 хиляди българи са напуснали Великобритания
Кадър на деня за 17 януари
Може ли Тръмп да понижи цените на жилищата в САЩ със забрана на купувачите от Wall Street?
Износът на Турция към Балканите е нараснал с 8% през 2025 г.
Пазарът на жилища в София по квартали - високи цени и силна сегментация