Володимир Зеленски е шокиран от победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. Той се опасява, че ще се сложи край на американската помощ за Украйна. Това заяви министър-председателят на Словакия Роберт Фицо в предаването "Съботни диалози" на обществената "Словашка телевизия и радио".
"Зеленски е шокиран, че Тръмп е спечелил и САЩ могат да спрат помощта за Украйна", каза премиерът. Според Фицо Зеленски няма политически мандат и Украйна под негово ръководство може да съществува само чрез огромни външни финансови заеми.
"Виждали ли сте поне един човек, който да се страхува, че войната ще приключи? Аз го видях. Името му е президентът Зеленски", каза Фицо и добави, че е наблюдавал Зеленски по време на срещата на европейските лидери в Будапеща, предава БГНЕС.
Ще има ли по-малко помощ за Украйна?
Междувременно Фицо изрази скептицизъм, че Тръмп ще успее да изпълни обещанието си да сложи край на военния конфликт в Украйна в рамките на 24 часа: "Това обещание бе с предизборен характер. Много е трудно да се сложи край на този конфликт в рамките на 24 часа".
Фицо не изключва новата американска администрация да намали подкрепата си за Киев и така обещанието на Тръмп да се сбъдне до известна степен. Новоизбраният американски президент, както прогнозира Фицо, ще иска да бъде активен в разрешаването на конфликта в Украйна.
Според него Тръмп не може да заплаши руското ръководство с ядрено оръжие, за да промени позицията си по отношение на Украйна. Затова най-ефективното решение, според Фицо, е да се постигне очакваният резултат от "значително намаляване на подкрепата на САЩ за Украйна".
Снимка: БГНЕС
Чудотворната хавайска Богородица остава в София и днес
Удря ни мощна магнитна буря днес и утре
Какво ще решава Министерският съвет днес
Много горещо днес, чакат се рекордни жеги
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности