Остри двустранни коментари между РСМ и властите в България. Продължава отзвукът от речта на новия премиер на РСМ при встъпването му в длъжност. Мицкоски заяви - "промени в Конституцията няма да има и няма да се поддаде на този български диктат". А днес беше категоричен, че страната му няма да коленичи пред България.
"Съжалявам, че подобни послания идват от източната съседка. Мисля, че подобни послания са част от Средновековието, но в съвременна Европа през XXI век да има политици като Радев. Източната съседка трябва да знае, че отмина времето на политиците, които превиха гръбнак и коленичиха, подписаха всичко, което се слагаше на масата, а в същото време ограбваха народа с европейското знаме", заяви Мицкоски.
"Днес маските окончателно паднаха. Новото правителство в нашата югозападна съседка ясно показа, че най-големият страх на политическата класа в тази страна е да признае самото съществуване на думите "българин" и "българско" в РС Македония", коментира президентът Румен Радев.
Той очаква незабавни конкретни действия, както от българското правителство, така и от европейските институции за отстояване на европейските принципи и норми в процеса на разширяване.
"Ако ЕС не се ангажира с европейската перспектива на Балканите, базирана на ясни норми и ценности, то рано или късно Балканите ще изправят Европа пред балканизация", предупреди Радев.
За спазване на международните договори в контекста на преговорната рамка на Европейския съюз напомни и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, обръщайки се към премиера на Република Северна Македония.
"Всякакви интерпретации не са добри за колегите от Северна Македония. Без нашата подкрепа и тази на Гърция, РС Македония няма шанс за ЕС. Сега нека да са отговорни. Както са получили нашата подкрепа, сега не могат да разчитат на нея", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Изявление дойде и от трибуната на НС. Тошко Йорданов заяви, че РСМ отново покачва градуса на напрежението в дипломатическите отношения между двете страни.
"Премиерчето Мицкоски обяви, че българският диктат няма да мине, докато той е премиер. Сега ще перефразирам думите му - Мицкоски, докато продължаваш да говориш за български диктат и да не спазваш договорите, т.нар. държава Северна Македония никога няма да влезе в Европейския съюз", заяви председател на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов.
А Мицкоски продължи и коментира днешните изявление на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и президента Румен Радев.
Премиерът на РСМ спомена и решенията на Съда по правата на човека в Страсбург, което според него е потвърждение, че в България има македонско малцинство.
Вижте повече в репортажа.
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Хранителен режим при Хашимото
Стартират нови национални програми за скрининг на колоректален и цервикален рак
Защо корейското кимчи е полезно за имунната система?
Инфекция с Campylobacter при деца – как да я разпознаем?
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Кадър на деня за 5 декември
S&P 500 отчита четвърти пореден ден на ръст и се повишава с 0,4% за седмицата
Всяко второ предприятие у нас разполага със собствен уебсайт
Гръцкият парламент одобри покупката на ракетни системи за 650 млн. евро от Израел