В Република Северна Македония днес се провеждат президентски и парламентарни избори. Във втория тур на изборите за президент участват кандидатът на основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ - Гордана Силяновска-Давкова, и настоящият държавен глава Стево Пендаровски, подкрепен от управляващия Социалдемократически съюз на Македония.
На проведения на 24 април първи тур двамата получиха съответно 40% и 19% подкрепа в полза на кандидатката на опозицията. 17 са партиите и коалициите, които се включват във вота за членове на 120-местния парламент. Право на участие в 11-ите парламентарни избори след обявяване на независимостта на Република Северна Македония имат 1,8 млн. души.
Приблизително толкова са и гласоподавателите за президентския вот. Гласуването ще бъде наблюдавано от представители на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Анализатори в Скопие коментират, че резултатът от вота 2 в 1 е трудно предвидим предвид противоречивите послания по време на кампанията. Първите прогнозни резултати се очакват след 21:00 часа българско време, когато приключва изборният ден в Република Северна Македония, предаде БНР.
Какво ще правиш на 9 юни?
Снимка: БГНЕС
Костадинов: Срам ме е, че Коцев управлява Варна
Името на големия печеливш от войната с Иран е изненадващо
Войната срещу наркотероризма не спира потоците от дрога
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса