Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за "заглушаване на оръжията" в Газа в чест на началото на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, предаде АФП. Той заяви, че Рамазанът е празник на "мира, помирението и солидарността. И все пак, въпреки че Рамазанът започна - убийствата, бомбардировките и кръвопролитията в Газа продължават".
Гутериш призова за освобождаването на заложниците и премахването на всички пречки, за да се "осигури доставянето на животоспасяваща помощ с необходимата скорост и в необходимия мащаб".
ООН твърди, че липсата на хуманитарна помощ означава нарастващ риск от глад в Газа, където 2,4 милиона души са под почти пълна обсада от израелската армия, която се бори с бойците на "Хамас".
Президентът на САЩ Джо Байдън призова за временно прекратяване на огъня преди Рамазана, но призивът му остана без отговор.
"Очите на историята гледат. Не можем да отвърнем поглед. Трябва да действаме, за да избегнем още предотвратими смъртни случаи", каза ръководителят на ООН, цитиран от БГНЕС.
"Месец след месец ставаме свидетели на убийства и разрушения на цивилни граждани на ниво, което е безпрецедентно през всичките ми години като генерален секретар. Помощта идва на части - ако изобщо дойде. Международното хуманитарно право е в разруха", добави той.
Снимка: БГНЕС
Йотова връчва мандата за съставяне на правителство на 7 май
Политолог: Опозицията подканва Радев към смели реформи
Американците обръщат мнението: Годен ли е Тръмп физически и психически за президент?
Нови молекули дават надежда за възстановяване на нервните увреждания при множествена склероза
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Компанията AltoVolo извърши първи полет с прототип на въздушно такси
Метеорният поток Ета-Аквариди достига своя пик: Защо е специален
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
Дъжд и гръмотевични бури на 7, 8 и 9-ти май
Летище Варна отбелязва 15,8% ръст на пътниците през първото тримесечие на 2026 година
С 1.5 млн. лева за кърпежи на дупки разполагат кметствата във Варна
Двама нови заместник-кметове влизат в екипа на Благомир Коцев
"Възраждане" поискаха от Йотова референдум за връщане лева
5 мита за „Гражданската отговорност“, които могат да ви струват книжката
„Talk 26: Устойчив град“: Липсата на цялостна визия забавя развитието на София
Силни финансови отчети и поевтиняването на петрола насърчават Wall Street*
Coinbase съкращава 14% от персонала си заради нестабилността и АІ