77 от 99-те убити журналисти през 2023 г. са загинали във войната между Израел и "Хамас", което прави последните 12 месеца най-смъртоносните за медиите от почти десетилетие, съобщи Комитетът за защита на журналистите (КЗЖ).
Статистиката е най-висока от 2015 г. насам и бележи увеличение от близо 44% спрямо данните за 2022 г., предаде АФП.
През декември 2023 г. КЗЖ съобщи, че повече журналисти са били убити през първите три месеца на войната между Израел и "Хамас", отколкото някога са загивали в една страна за цяла година.
По-голямата част от тези 77 души са били палестинци - 72. Трима ливанци и двама израелци също са намерили смъртта си.
"Журналистите в Газа свидетелстват на фронтовата линия", каза главният изпълнителен директор на КЗЖ Джоди Гинсбърг.
"Огромните загуби, понесени от палестинските журналисти в тази война, ще имат дългосрочни последици за журналистиката не само в палестинските територии, но и за региона и извън него. Всеки убит журналист е допълнителен удар върху нашето разбиране за света", добави той.
На 7 февруари базираната в Ню Йорк организация за свобода на пресата съобщи, че броят на убитите журналисти в конфликта в Газа е нараснал до 85, предаде БГНЕС.
Най-голямо годишно намаление на смъртните случаи на журналисти е регистрирано в Украйна и Мексико - от 13 смъртни случая на два.
Снимка: Pixabay
Дете с рядко и опасно заболяване беше транспортирано със "Спартан" в Германия
Георги Пеев: Европрокуратурата разследва 17 договора за жп проекти
Найденов за Атанасова: Липсва механизъм за освобождаване на конституционен съдия
Биохимия на заекването при възрастни
Бебешкият плач – какво се опитва да ми каже бебето?
Какви са ползите от медитацията за концентрацията?
Как да избера подходящата за мен слънцезащита?
Непокътната гробница на 2500 години: В Италия откриха погребение на принц-воин
Една и съща химическа мистерия свързва два свята в края на Слънчевата система
Проектът CAPSTONE на НАСА приключи: Платформата продължава да работи в окололунна орбита
След слънчева буря: Индийски стартъп изгуби първия си сателит
Мъж изби зъбите на ученик след скандал на плажа
Съдът потвърди отнемането на имот в "Баба Алино" и автомобил в полза на държавата
Варненските лъвчета Симба и Косара отпразнуваха 6-я си рожден ден (СНИМКИ)
Тръмп зачеркна меморандума с Иран
Кои са варненските училища с най-висок резултат от матурите за 7' клас?
Експерт: Вътрешният пазар на риба расте постоянно – разчита на производство и внос
ЕК: България не е изпълнила заложената цел за рециклиране до 2020 г.
Estee Lauder увеличава разходите за преструктуриране до 1,75 млрд. долара
Тръмп обяви край на търговските отношения с Испания