Гърция ще изпрати военни кораби в Червено море, за да участва в коалиция, създадена от САЩ за борба срещу заплахата от йеменските хути.
На среща с журналисти, коментирайки ескалацията на атаките на йеменските бунтовници срещу търговски кораби в Червено море, министърът на корабоплаването и застрахователната политика на Гърция Христос Стилианидес каза, че това е сериозен проблем. Той добави, че Гърция е готова да участва във всяка международна инициатива за гарантиране на безопасността на корабоплаването, предаде кореспондентът на Bulgaria ON AIR в Гърция Силвия Станчева.
Стилианидес коментира решението на американската страна да обяви в понеделник създаването на коалиция в Червено море т.нар. "Пазител на просперитета", който включва 10 държави за противодействие на атаките на шиитски бунтовници срещу търговски кораби.
Той каза още, че Министерството на морското и островно дело на Гърция вече е в контакт с официални лица от Европейския съюз и САЩ. Министърът подчерта, че военни кораби вече патрулират в този район на морето, осигурявайки преминаването на корабите. Той също така изрази увереност, че благодарение на подобни инициативи и решителност ситуацията в този район на морето ще бъде овладяна.
Коментирайки решението на големите корабни компании да пренасочат някои кораби около Южна Африка, временно спирайки преминаването на кораби от района от съображения за сигурност, Христос Стилианидес отбеляза, че това значително ще увеличи оперативните разходи на корабите и ще доведе до по-високи цени на продуктите за крайния потребител.
Снимка: БГНЕС
Евакуираха президента на Коста Рика след взрив в незаконна минна зона
Десет души от Парагвай надиграха Турция с най-бързия гол на световните финали
Атака с дрон срещу кораб под панамски флаг в Черно море, един човек е загинал
Човек загина, а близо 90 са ранени при влакова катастрофа в Англия
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Мачовете и спортът по ТВ днес (20 юни)
Виц на деня - 20 юни
Времето във Варна на 20 юни 2026
Нов провал за Турция на Мондиала
Честваме паметта на преподобния Наум Охридски и на свети Калист, Цариградски патриарх
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
преди 2 години