ООН: 23% повече са дрогиращите се, войната в Украйна увеличи пазара на опоиди

За 10 години хората, вземащи наркотици, се е увеличил на 296 милиона

26.06.2023 | 13:20 Редактор: Вяра Димова
ООН: 23% повече са дрогиращите се, войната в Украйна увеличи пазара на опоиди

За десет години броят на хората в света, които взимат наркотици, е нараснал с една четвърт, сочат данните на ООН. Между 2011 и 2021 година те са се увеличили от 240 милиона на 296, което е ръст от 23%.

Само около половината от този ръст може да се обясни с нарастването на световното население. Същевременно броят на хората с наркозависимости или произтичащи от дроги заболявания се е увеличил за тези десет години с 45% до 39,5 милиона.

Службата на ООН за борба срещу наркотиците и престъпността изразява особено голяма тревога във връзка с разпространението на синтетична дрога като метамфетамин, амфетамин, фентанил, както и много нови субстанции.

Повечето случаи на пристрастяване и заболявания все така се дължат на опиоидите - естествените опиати и техните изкуствени варианти като например канабис. Почти 70% от 128 000 починали поради консумация на дрога през 2019 година са консумирали опиоиди, посочват експертите.

Във връзка със синтетичните дроги службата на ООН за борба срещу наркотиците и престъпността наблюдава особено внимателно положението в Украйна, където в годината преди войната властите затвориха 79 лаборатории за производство на амфетамин - най-голямото количество в световен мащаб. След руската инвазия в началото на 2022 година броят на конфискациите на синтетични наркотици в Украйна се е увеличил, а пазарът на такива вещества в съседните държави е нараснал, съобщи главната анализаторка на службата Анджела Ме, цитирана от DW.

В Афганистан пък се наблюдават признаци на спад в добива на опиум заради забраната, наложена от талибаните. Но това би могло да стане причина за "преориентация към производството на синтетични дроги", посочват от ООН. И в момента Афганистан е не само най-важният износител на опиум в световен мащаб, но е и един от основните производители на метамфетамин, известен и като кристал мет.

Снимка: БГНЕС