Температурни аномалии: Горещини в Западна и Централна Европа, студ и сняг в САЩ

Във Франция и Испания градусите скочиха с над 10 от нормалното

31.10.2022 | 10:00 Редактор: Тодор Петров
Температурни аномалии: Горещини в Западна и Централна Европа, студ и сняг в САЩ

Югозападните ветрове, свързани с тази система, са транспортирали въздух от Северозападна Африка към Западна и Централна Европа. Резултатът е аномално високи температури в големи части на Европа – по-специално във Франция и Испания, където скочиха с до над 10C над нормалното. 

Части от западната половина на САЩ рано усетиха зимата тази седмица. Мощен студен фронт се насочи на юг през северните Скалисти планини и околните региони на 22 октомври, довеждайки топлите условия от средата на октомври до внезапен край. Температурите се сринаха, а на места падна и сняг.

Северна Юта беше особено засегната, като максималните температури в Солт Лейк Сити паднаха от 25C на 21 октомври до 7C два дни по-късно. Долините в региона не бяха пощадени от значителни снеговалежи. 

Въпреки постоянната суша и прекомерното използване на водосбора, оставяйки Голямото солено езеро на рекордно ниски нива, аномално високите температури на водата, комбинирани със студената атмосфера, генерират активни ивици от сняг. Една такава група донесе до седем инча сняг на дъното на долината в район от Stansbury Park до Tooele, западно от Солт Лейк Сити, пише dnes.bg.

Междувременно тропическа депресия, известна като 26W, се разви на запад от островите Яп в западната част на Тихия океан на 26 октомври, проследявайки се в посока запад-северозапад. Интензификацията първоначално беше бавна поради негостоприемната горна тропосфера. Въпреки това условията започват да се подобряват на 27 октомври. 

Очаква се бурята, наречена Nalgae от японската метеорологична агенция, да се засили, преди да достигне сушата на 29 октомври във Филипините, източно от Манила. Понастоящем се очакват максимални устойчиви ветрове от 85 мили в час на сушата. Системата ще продължи в Южнокитайско море следващата седмица.

Снимка: БГНЕС