Протестиращите в Иран засилиха днес антиправителствените демонстрации по главни улици и в университети в някои градове на цялата територия на страната, предаде Асошиейтед прес.
Наблюдатели на спазването на човешките права съобщиха за стотици загинали, включително деца, докато протестите навлязоха в петата си седмица.
Демонстранти скандираха "Долу диктатора!" по улиците на Ардабил в северозападната част на страната. Студенти демонстрираха пред университетски сгради в Керманшах, Рашт и Техеран, се вижда от видеоклипове в социалните мрежи. В град Санандадж – средище на демонстрации в северния кюрдски регион, ученички скандираха "Жена, живот, свобода" по централната улица.
Най-малко 233 протестиращи са били убити от началото на демонстрациите в Иран на 17 септември, по данни на базираната в САЩ правозащитна група ХРАНА. Правозащитниците казват, че 32 от загиналите са били под 18 години. По-рано базирана в Осло иранска правозащитна група съобщи, че убитите по нейни данни са 201.
Общественият гняв в Иран беше канализиран около смъртта на Амини, а това накара момичета и жени да свалят задължителните си забрадки на улицата в знак на солидарност.
Други части от обществото, включително работници в нефтената промишленост, също се присъединиха към протестите, които се разпространиха в най-малко 19 града и се превърнаха в едно от най-големите предизвикателства за теокрацията в Иран след Зеленото движение в страната през 2009 г.
Правителството отговори с брутални репресии, арестува активисти и организатори на протестите, упреквайки известни личности в страната, че са изразили подкрепата си за тях, като дори конфискуваха паспортите им и използваха бойни патрони, сълзотворен газ и звукови бомби, за да разпръскват демонстрантите, а това доведе и до смъртни случаи.
Във видео, масово споделяно днес, се вижда как военизирани доброволци с цивилни дрехи принуждават жена да влезе в кола и стрелят във въздуха по време на протест в Гохардашт, в Северен Иран, предаде БТА.Повсеместни прекъсвания на интернет връзката затрудняват комуникацията на протестиращите с външния свят. Успоредно с това иранските власти задържаха най-малко 40 журналисти от началото на размириците, според Комитета за защита на журналистите.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
САЩ разширяват арктическите бойни способности, под натиск е северната отбрана на Русия
Шакира срещна нов висок и мургав красавец - той ли е новото й гадже
В Италия обидени от думите на Тръмп към Мелони
Полицията излиза на пътя в сезона на отпуските
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса