Руският президент Владимир Путин не е в списъка с гостите за погребението на покойната британска кралица Елизабет II, съобщава в. "Дейли телеграф".
Според дипломатически източници, цитирани от британското издание, руски държавни представители няма да бъдат поканени на погребението на кралицата заради предприетото от Путин нахлуване в Украйна.
Решението е отражение на почти пълното замразяване на дипломатическите отношения между Лондон и Москва след началото на руската инвазия през февруари, отбелязва вестникът.
По този начин Русия става една от едва трите държави, чиито длъжностни лица не са поканени на погребението. Представители на всички страни, с които Великобритания има дипломатически отношения, са поканени, с изключение на Беларус, Мианмар и Русия, посочва изданието, цитирано от БТА.
Иран е поканен само на посланическо ниво - решение, свързано с продължителното дипломатическо напрежение заради иранската ядрена програма, задържането на хора с двойно, включително британско, гражданство и оказването на подкрепа от Техеран, както твърди Лондон, за тероризма в Близкия изток.
Великобритания и Северна Корея установиха дипломатически отношения през 2000 г., но севернокорейският лидер рядко пътува в чужбина и едва ли ще дойде за събитието.
Около 500 чуждестранни високопоставени представители се очаква да присъстват на погребението другия понеделник в Уестминстърското абатство в Лондон, отбелязва "Дейли телеграф".
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Въпреки санкциите: Сестрата на Ким Чен Ун с модерен сгъваем телефон
Иван Петков, БСП, призова за смяна на ръководството на партията
Вижте къде в София ще спрат водата на 16 декември, вторник
Трамвай дерайлира на столичния площад "Журналист"
Старчески петна по кожата – какво представляват и как да се справим с тях?
Щифтово изграждане на зъб – какво представлява и защо е необходимо?
Атеросклерозата – мултисистемно съдово заболяване с неблагоприятни последици
Нов антибиотик срещу полово предавани инфекции одобри FDA
Войната между хора и роботи е точно зад ъгъла, предупреждават експерти
Blue Origin работи по създаването на орбитален център за данни
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Отиде си един от най- големите художници на Варна - Владимир Иванов
Административният съд – Варна е спасил 10 дръвчета рецеклирайки хартия
Бивша служителка на община Варна: Коцев разпространява лъжи по мой адрес
Две села край Варна са без вода днес
Експерт: Бюджетът за 2025 година е подходящ и за 2026 година
Забравете крайната десница. Младите искат „Обединени европейски щати“
Офертата на Tether за Ювентус сблъска новите срещу старите пари
Решенията за лихвите на водещи централни банки ще бъдат във фокуса на инвеститорите
Hilton Sofia и DoubleTree by Hilton Plovdiv Center с общи усилия за първото си благотворително събитие