Шериатът: Чудовище или инструмент за защита на човешките права?

Под понятието "шериат" се обединяват всички норми, валидни в исляма

01.09.2021 | 14:50 Редактор: Жаклина Иванова
Шериатът: Чудовище или инструмент за защита на човешките права?

По това талибаните и терористите си приличат: тяхното разбиране за правораздаване плаши дори самите мюсюлмани. Какво представлява всъщност шериатът? Чудовище ли е той или инструмент за защита на човешките права?

Какво точно означава "шериат"? Според Корана това е "пътят, проправен от Бог" или "пътят към извора". Под понятието "шериат" всъщност се обединяват всички норми, които са валидни в исляма. Те са се развивали в продължение на 1400 години: в религиозни писания, в рамките на институциите, а в по-ново време все по-често и като държавно законодателство.

Шериатът включва правила за практикуването на ислямската религия, например молитвените ритуали, предписания за храната и облеклото, а също така и правни норми. Той засяга и аспекти на религиозната етика – като сътворението на света или отношението към нуждаещите се, пише DW.

Религиозна диктатура

След разрива между сунити и шиити, но включително и вътре в тези религиозни общности, в течение на годините възниква широко многообразие от школи за интерпретиране на шериата. Това, от една страна, създава несигурност у вярващите, от друга, насърчава многообразието на мнения. Ислямските мислители се стараят да уважават различните мнения, докато многобройни екстремисти в хода на годините са се опитвали (опитват се и днес) да налагат като единствена и уникална своята интерпретация на "божията истина". Това говори за тяхната ниска образованост и силно надценяване. Но те обикновено имат и политическо целеполагане. Типични примери ни предлагат настоящите религиозни диктатури в Саудитска Арабия и в Иран.

Шериатът прокарва ясно разграничение между религията и правото. Религията се занимава с отвъдното, с отношението между човека и Бог, докато правото регулира всекидневните взаимоотношения на този свят. Често пъти се казва, че религиозните пасажи в шериата са непроменими, но те въпреки това се нуждаят от интерпретация. Така например Коранът формулира съвсем мимоходом правила за женското облекло, които, според една от интерпретациите, имат за цел да пазят жените от посегателства. Според друга обаче, жените могат да бъдат опазвани много по-ефикасно, ако имат добро образование и достатъчно самочувствие.

Правните норми в шериата подлежат на промяна. Относително подробно там са формулирани такива въпроси като договорното, семейното и наследственото право. Докато други като държавното или наказателно право си остават единствено в зачатък. От 19 век насам нормите на шериата постепенно се модифицират в същински закони, които се прилагат от новопоявилите се държавни институции.

Широка интерпретация на ислямското право

Независимо от това в редица мюсюлмански държави през 20 век започват сериозни реформи. Става дума най-вече да се подобрят правата на жените, да се подобри отношението към религиозните малцинства и да се хармонизира правото с икономическите и социални промени.

Не божествено, а чисто човешко дело

Все по-често възникват и отровни коалиции между екстремисти и традиционалисти. Една от причините: да се изучава академично шериатът не е особено привлекателно, така че често пъти до ключови позиции в тълкуването и практикуването на ислямското право се добират традиционалисти с доста ограничен хоризонт. Освен това в много случаи се наблюдава и вредно смесване между ислям и регионално традиционно право.

Например терористичният режим на талибаните в Афганистан стъпва върху доста суровия коктейл от традиционни норми на пащуните, които изцяло обезправяват жените, и едни доста примитивни интерпретации на шериата. Така в крайна сметка се стига до практикуването на една репресивна власт.

Снимка: Bloomberg.com

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК