Полското правителство издаде заповед за обявяване на извънредно положение в регионите на границата с Беларус. Това съобщи във вторник на пресконференция премиерът на страната Матеуш Моравецки.
"Ситуацията на границата е напрегната, затова министерският съвет реши да се обърне към президента с искане за обявяване на извънредно положение за 30 дни в граничната зона - в части от Подляското и Люблинското воеводства“, каза той, съобщава ТАСС.
Решението на кабинета трябва да бъде одобрено от президента на Полша. Планирано е да влезе в сила незабавно.
Както обясни външният министър Мариуш Камински, решението за въвеждане на извънредно положение ще засегне 115 населени места в Подляското воеводство и 68 в Люблинското. По-специално, това означава забрана за провеждане на масови и развлекателни събития, предава БГНЕС.
По-рано Полша и Литва призоваха Европейския съюз да приложи по-строги мерки срещу Беларус във връзка с миграционната криза в региона, за която се твърди, че е провокирана от Минск.
От началото на годината над 4 хиляди нелегални мигранти са задържани на литовско-беларуската граница. Това е почти 50 пъти повече, отколкото през цялата 2020 година.
В понеделник полското министерство на отбраната обяви началото на строителството на ограда от бодлива тел с височина 2,5 метра на границата между Полша и Беларус.
За да помогне на граничната охрана, армията изпрати 2000 войници.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Моден триумф: Кралица Летисия блесна с ослепителна червена рокля
ИПБ: Сънната апнея да бъде призната като риск за пътната безопасност
Как кварталът, в който живеем, влияе върху съня?
Тежка катастрофа на "Сточна гара" в София (СНИМКИ)
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности