Потоп заля цяла Западна Европа, но не и Нидерландия. Защо?

Проектът "Делта" пази равнинната държава от наводнения

26.07.2021 | 12:25 Редактор: Здравко Черкезов
Потоп заля цяла Западна Европа, но не и Нидерландия. Защо?

Белгия отново е залята от наводнения, а Германия все още се възстановява от последиците от стихията. Нидерландия обаче устоя на настъплението на водата без големи поражения и жертви. Защо?

"Наистина имахме голям късмет", казва Ян Хейманс от нидерландското село Неер, разположена на река Маас. "Новата стена за защита от наводнения беше завършена едва преди няколко месеца. Без нея всичко би било наводнено."

Защитната стена с масивни стоманени порти и със стъкло с дебелина 10 сантиметра в горната си част успя да удържи придошлите водни маси, които се стекоха миналата седмица от река Маас. 

Ползата от проекта "Делта"

Новите стени и диги по реките в южната част на Нидерландия са част от проекта "Делта", който осигурява отводняването на равнинната държава. След катастрофалните наводнения през 90-те години, южната нидерландска провинция Лимбург започва амбициозна програма, която цели да защити местните жители от нови наводнения, пише DW.

Програмата трябва да предостави на реките Маас, Рур и Рейн повече пространство, обяснява Йос Тойвен, който отговаря за управлението на водите в провинция Лимбург. За целта са били предвидени допълнителни заливни площи, в които няма къщи, фабрики и важна инфраструктура, а само полета и ливади. "През последните години се наложи да преселваме хора и да събаряме къщи", обяснява Тойвен. Край река Маас има големи водни площи и поляни.

"С колкото повече пространство разполага водата, толкова по-ограничена е и силата на течението, и равнището на водата. Това позволява да се построят по-ниски диги", посочва Тойвен.

Той се гордее много и със защитната стена в Неер, тъй като тя разполага с модерни порти, които при покачване на равнището на водата се затварят сами. Някои части от стената са от бронирано стъкло, за да могат местните жители да се любуват на реката. "Нидерландия е страна на водата. Тук се вливат толкова много реки, че ние трябва постоянно да инвестираме и да строим."

Проектът "Делта" в Нидерландия може да предотврати наводнения, които теоретично настъпват само веднъж на 250 години. Специалистите по управление на водите още отсега планират проекти и защитни мерки по Маас и Рур за следващите 50 или 100 години. Какви обаче ще са последствията от измененията в климата, що се отнася до количеството валежи и до повишаването на морското равнище, засега още е трудно да се прецени, казва ръководителят на "Делта" Петер Глас.

Снимка: БГНЕС

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК