Хората, които са получили коронавирусната ваксина на BioNTech, са имали десет пъти по-голямо количество антитела от тези, създавани от китайската Sinovac, показва хонконгско проучване.
Изследванията на Университета в Хонконг (HKU), основани на проучване на 1442 здравни работници, бяха публикувани в Lancet Microbe.
Изследователите казват, че антителата не са единствената мярка за успеха на ваксината в борбата с определено заболяване. Но те предупредиха, че "разликата в концентрациите на неутрализиращи антитела, идентифицирани в нашето проучване, може да доведе до съществени разлики в ефективността на ваксината", съобщи БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Тези, които са получавали Sinovac, са имали "подобни или по-ниски" нива на антитела на тези, наблюдавани при пациенти, които са хванали и успешно са се преборили с болестта.
Проучването е допълнение към нарастващия набор от доказателства, че ваксините, използващи новаторска mRNA технология - като BioNTech и Moderna - предлагат по-добра защита срещу коронавируса и неговите варианти, отколкото тези, разработени по по-традиционни методи като използване на инактивирани части от вируса.
Традиционните ваксини са по-евтини за производство и по-малко сложни за транспортиране и съхранение, което ги прави жизненоважен инструмент за борба с пандемията в по-малко богатите страни.
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Доживотен затвор грози мъж, убил майка и 6-месечното им дете
Белият амур спаси Гребния канал в Пловдив от водораслите
Скинари опитали да нахлуят при еврейски тийнейджъри от Италия в столичен хотел
ГЕРБ за OFAC: Публикуван е процесуален документ, не съдебно решение
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Тайните на некропола Коеби: Скрити мегалитни могили под земята
Учени предложиха план за спасяването на Земята след смъртта на Слънцето
744 млн. лв. сме доплатили за лекарства през 2025 г.
Учени със сензационно разкритие за евентуален извънземен живот
Какво време ни очаква в сряда?
52-годишен варненец, спипан с дрога, се споразумя на пробация
10 години затвор за сексуален насилник, посегнал на 12-годишно момче с психично заболяване
Германският регулатор е одобрил офертата на UniCredit за Commerzbank
25 американски щата оспорват в съда последните мита на Тръмп
Commerzbank разширява офис площите си в Advance Business Center в София
SOFIX отчете ръст за трета поредна сесия и затвори на ниво от 1312 пункта