Как да тълкуваме получените до момента данни за изборите в САЩ?

Макар още да не е приключило преброяването на гласовете в няколко щата, вече е ясно - това са най-оспорваните избори

04.11.2020 | 19:30 Редактор: Георги Камарашев

Какво означават данните, получени до момента, какви са нагласите и изненадите и как анализаторите видяха историческия вот?

За да бъде избран президентът на Америка той трябва да има 270 електорски гласа. Рекордната избирателна активност в Съединените щати е нож с две остриета. И макар още да не е приключило преброяването на гласовете в няколко щата, вече е ясно - това са най-оспорваните избори.

А разбивката засега показва - мъжете са почти наравно в предпочитанията си към двамата кандидати. Не така стоят нещата при жените - ако през 2016 г. Тръмп спечели дамите, сега те избраха Байдън. Хората с висше образование също са дали гласа си за него. При незавършилите колеж предпочитанията са изравнени.

След протестите срещу расизма в Щатите интересно беше как ще се разпределят гласовете на чернокожите. Безапелационният им избор е Байдън. Белите традиционо подкрепят повече републиканците. А испаноговорящите масово подкрепят Байдън. 

И сега, както и през 2016 г., младите подкрепят демократите. Традиционно, хората над 65 години са републиканци. 

Една от най-интересните арени е ключовият щат Флорида. Там разликата между двамата е минимална. Но засега води Тръмп с 3% и то по-убедително от 2016 г., когато отново спечели щата. Обикновено демократичен, но с много силна кубинска общност, именно Флорида предвещава победителя.

Изненадата на изборите – Доналд Тръмп привлече на своя страна повече гласоподаватели от латиноамерикански произход в няколко ключови щата, отколкото през 2016 г. Действащият държавен глава спечели убедително Флорида именно с тяхна помощ.

Подкрепата обърка анализаторите, особено заради острата реторика на Доналд Тръмп по отношение на миграцията през последните 4 години. И сега той остана категоричен – ще построи стената по границата с Мексико и ще работи за ограничаване на нелегалната емиграция. 

Част от латиноамериканците признават, че не биха гласували за Байдън, тъй като го смятат за комунист, въпреки че самият той многократно е отричал това. Мнозина изтъкват и че по време на управлението на Тръмп безработицата сред тяхната общност е спаднала до рекордни нива. 

Байдън все пак успя да спечели гласовете на латиноамериканците в Аризона. На национално ниво той също така привлече вота на хората под 30-годишна възраст и на тези с висше образование. По-голямата част от гласовете на жените също са отишли при демократа.

Вижте повече в репортажа на Виолета Русенова.

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК