Стотици са починали в резултат на фалшиви информации за Ковид-19

Хиляди други са постъпили в болница, защото са се доверили на прочетеното в социалните мрежи

24.08.2020 | 12:49 Редактор: Ралица Братанова
Стотици са починали в резултат на фалшиви информации за Ковид-19

Стотици хора са починали в резултат от лъжливи информации и слухове, свързани с коронавируса, установи наскоро научно изследване, предаде "Дойче веле".

Хиляди други пък са постъпили в болница, защото са се доверили на прочетеното в социалните мрежи и в интернет, твърдят авторите на изследването, публикувано в авторитетното международно списание "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene".

Лъжите за коронавируса убиват. Съвсем буквално.

В научния колектив влизат специалисти от страни като Австралия, Тайланд и Япония. Всички те категорично завяват, че много от фалшивите новини, които се разпространяват най-вече в социалните мрежи, са опасни и дори застрашават човешкия живот. 

"Понякога слуховете се маскират като благонадеждни стратегии за предпазване от инфекцията", казват учените. Всъщност обаче такива слухове могат сериозно да навредят не само на отделните хора, но и на цялото общество, припомнят те.

Ето част от световната статистика: 

800 души са починали след консумация на високопроцентен алкохол с цел вътрешна дезинфекция. 5800 души са били приети в болница след употреба на метанол, като 60 от тях са ослепели. В Катар двама души са починали след пиене на дезинфектант. В Индия 12 души, сред които и пет деца, увредили здравето си, след като последвали съвет в социалните мрежи да пият екстракт от силно отровни трънки. Пак в Индия упорито се върти слухът, че консумацията на кравешки изпражнения и урина помага срещу заразата. А в Саудитска Арабия мнозина вярват, че урината от камила е чудодейно средство срещу коронавируса.

Учените са изследвали и тежките поражения, които нанася подозрението, че някой е заразен с коронавируса. Един индиец дори се самоубил, защото се срамувал, изпитвал чувство за вина и се боял от реакцията на околните. Още в началото на пандемията в много точки на света се стигна до насилия и остри словесни нападки срещу хора от азиатски произход и срещу медици, защото в интернет масово се твърди, че те разнасят заразата.

Лавина от лъжи

Учените призовават правителствата и международните организации внимателно да контролират лъжливите информации в интернет, свързани с коронавируса. Те настояват още тези "информации" веднага да се изобличават като фалшиви и да се търси контакт с администраторите в социалните медии, за да бъде публикувана коректна информация.

След като анализирали над 2300 интернет-публикации от 87 държави, авторите на изследването установили, че 82% от тях са лъжливи. Най-много такива фалшиви новини за Ковид-19 се разпространяват в Индия, САЩ, Китай и Испания. Facebook вече обяви, че от април досега е изтрил над 7 милиона фалшиви новини, а 98 милиона постигнати със съмнително съдържание са били маркирани с предупреждение.

Епидемиите и различните кризи, свързани с едно или друго заболяване, и в миналото са подхранвали избуяването на фалшиви информации. 

Така например по време на епидемията от ебола в Конго се надигнаха не само подозрения, но и насилия, социални протести и посегателства срещу здравни служители. А по време на епидемията от ТОРС по цял свят имаше агресивни прояви срещу хора от азиатски произход.

Снимка: Pixabay

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК