Тютюнопушенето вреди на белите дробове и следователно само изостря ситуацията, когато пушач се заразява с новия тип коронавирус. Припомняйки това в бюлетин, публикуван в Женева, Световната здравна организация (СЗО) призова медиите и различни коментатори да "сдържат" разпространението на непроверена информация, че тютюнът уж намалява риска от заразяване с вируса, предава ТАСС.
В бюлетина се подчертава, че Ковид-19 е "заразна болест и атакува предимно белите дробове". В същото време "тютюнопушенето вреди на функцията на белите дробове и това затруднява организма да се бори срещу коронавирусите и други инфекции".
В хода на проведен на 29 април по инициатива на СЗО анализ на темата за тютюнопушенето е направен извод, че "пушачите са по-склонни да развият тежки заболявания заедно с Ковид-19, отколкото непушачите". В допълнение, тютюнопушенето е повишен рисков фактор за сърдечно-съдови, ракови, респираторни заболявания и диабет.
Проучването показва, че пушачите са изложени на висок риск от развитие на сериозни заболявания и смърт.
Преди това учени от Френския национален център за научни изследвания (CNRS), Националния институт за здраве и медицински изследвания (Inserm), AP-HP и Института Пастьор обърнаха внимание на факта, че сред заразените с Ковид-19 има доста нисък процент пушачи. В тази връзка те развиха хипотеза, че при заразяване с коронавирус участват рецептори, които реагират на ацетилхолин (химичен предавател на нервно възбуждане) и никотин.
Невролозите и откривателите на никотиновия рецептор Жан-Пиер Шанйо и професорът Захир Амура, който работи в терапевтичния отдел на болницата Питье-Салпетрие, смятат, че този рецептор може да играе "ключова роля в разпространението и патологичната физиология на Ковид-19 (нов вид коронавирусно-индуцирано заболяване).
В тази връзка СЗО заяви в бюлетина, че проследява нови проучвания, включително тези, занимаващи се с тютюн и Ковид-19. Организацията призова „изследователи, учени и медии да проявят сдържаност в разпространението на недоказани твърдения, че тютюнът или никотинът могат да намалят риска от Ковид-19“. "Към днешна дата няма достатъчно информация, която да потвърди, че има някаква връзка между тютюна или никотина и превенцията или лечението на Ковид-19", подчертаха от организацията. СЗО припомни, че тютюнопушенето "убива повече от 8 милиона души по света всяка година".
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Атака с дрон срещу кораб под панамски флаг в Черно море, един човек е загинал
Човек загина, а близо 90 са ранени при влакова катастрофа в Англия
Денят започва със слънце, следобед ще се появят облаци
До София може да се появи европейският отговор на космическата база Starbase
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нов провал за Турция на Мондиала
Честваме паметта на преподобния Наум Охридски и на свети Калист, Цариградски патриарх
Зеленски: Преговорите с Русия може да се подновят
Победи за САЩ, Мароко и Бразилия на Мондиала
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Испанците вече харчат половината си заплата за наем на жилище
Бюджет, отбрана, индустрия - приоритетите пред Ирландия като председател на Съвета на ЕС
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?