Средногодишната инфлация в България може да се ускори значително през текущата година, достигайки почти 5%, при по-продължително поскъпване на енергийните източници.
Това показват оценки на Българската народна банка за потенциалните ефекти върху цените на дребно в България от поскъпването на енергийните суровини.
Как да преборим инфлацията
"Има как да се преборим с инфлацията - от години повтаряме едно и също. Инфлация се бори с два инструмента - ограничаване на паричното предлагане. България е част от еврозоната и паричната ѝ политика зависи от тази на Европейския съюз и на Европейската централна банка. ЕЦБ реагира консервативно без резки промени, тоест не започва някаква голяма битка срещу инфлацията. Другият инструмент е ограничаването на потреблението, което се случва по естествен начин - когато цените растат, хората започват да потребяват по-малко", заяви икономистът Михаил Кръстев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му държавата реагира по грешен начин - опитва да стимулира потреблението, с което се казва, че се бори инфлацията, а това са проинфлационни политики.
Помощта от 20-те евро
"20-те евро са грешна мярка, която стимулира инфлацията. Самата мярка е лишена от смисъл - стимулираме потреблението на нещо, което държавата е оскъпила, защото не би трябвало да бъде потребявано в неограничени размери. Самата мярка, по начина, по който е направена - взимат се пари от всички български граждани, от данъците, дори от тези, които не потребяват автомобили. Няма никакъв контрол върху разходването на тези 20 евро - те ще отидат по сметките на хората и те могат да ги похарчат и за други акцизни стоки - алкохол, цигари", коментира икономистът Михаил Кръстев в студиото на "България сутрин".
Според него мерките, които предлага кабинетът, са ограничени и единственото положително, е, че не са "на калпак", а са таргетирани в различни сектори за проблемни звена в икономиката.
"Мерките, които трябва да се направят - осигуряване на възможно най-диверсифицирани източници на горива, намаляване на административната тежест за внос на тези горива, намаляване или дори временно премахване на лицензните режими, административни и данъчни облекчения, те трябва да са за всички, а не за конкретни сектори", подчерта икономистът.
Поясни, че може да се предложи една балансирана финансова рамка, която да не бъде с 3% дефицит.
Удължителният бюджет
"Не се спазва Законът за публичните финанси. През първите 2 месеца на годината ние генерирахме дефицит, който не би трябвало да е там. Натрупа се дефицит в порядъка на 600 милиона евро или около милиард и 200 милиона лева в рамките на тези 2 месеца", отбеляза Михаил Кръстев.
Допълни, че се харчат пари, с които държавата не разполага и повече, отколкото можем да съберем.
"На този етап българският фиск не може да се справи без теглене на дълг, това е заложено в последните бюджети и то с растящ темп. Имаме недобра фискална дългосрочна политика", заяви още икономистът.
Относно ръста на цените Михаил Кръстев поясни, че се дават "хеликоптерни пари, които само помпат инфлацията".
Смяната на министри в Министерството на финансите коментира така: "В министерството работят качествени експерти, но няма политическа воля. Трябва да се работи с експертите, а не с политическите назначения".
Отбеляза, че трябва да се погледнат възможностите за осигуряване на по-голямо количество горива от различни източници.
"Когато има криза като в Близкия изток, горивата растат навсякъде по света, независимо какъв петрол се потребява, трябва да приемем, че цената на горивата ще бъде по-висока, докато кризата бъде преодоляна. Това не означава, че българската икономика ще спре, напротив, ще се нагоди добре пазарно", каза още Михаил Кръстев.
Вингегор с втора победа за три дни в Джирото
Днес облачно, слаб дъжд следобед
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май