След като либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители беше отложена, крайната цена на тока от 1 юли отново ще се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Енергийните кооперативи - път към по-голяма независимост
В този контекст все по-често се говори за алтернативи, които могат да дадат повече контрол на потребителите върху цената и сигурността на електрозахранването. Една от тях е създаването на енергийни кооперативи.
"В две трети от страните в ЕС енергийните кооперативи вече се развиват и се увеличават с времето. Има някъде 6–7 държави, които изостават – сред тях и България, разбира се. Като причините за това, освен чисто народнопсихологически – това, че, знаете, в България "кооператив" стана нещо нежелано на всички нива. Хората дори срещат трудности да си съберат парите за асансьор и чистачка. Затова общите дела някак си ги заметохме, което е много грешно като начин на мислене", заяви председателят на "Активни потребители" Богомил Николов в студиото на "България сутрин".
Енергийният кооператив представлява сдружение от граждани, фирми или дори общини, които изграждат своя вътрешна мрежа за производство и споделяне на енергия - обикновено от възобновяеми източници като слънчевата енергия. Това осигурява известна енергийна независимост. Пример за ефективността на модела е скорошен случай в Испания, където при масово прекъсване на електрозахранването именно кооперативните структури останали с работеща мрежа.
Предизвикателства пред кооперативния модел в България
"Изключително ниската информираност относно ползите от едно такова сдружаване и на трето място – което спокойно мога да сложа и най-отпред – все още неуредената нормативна среда по отношение на кооперативите, правят сдружаването по-скоро предизвикателство, отколкото една рутинна административна процедура. Така че се получава една среда, в която нещо хубаво е едновременно и нежелано, и много трудно осъществимо", коментира Николов пред Bulgaria ON AIR.
В условията на бъдеща либерализация кооперативите биха осигурили допълнителна сигурност срещу ценови колебания, тъй като част от енергията ще се доставя от самото сдружение при предвидими условия. Това намалява риска за потребителите, които иначе сами трябва да избират доставчици на свободния пазар.
Що се отнася до предстоящото временно прилагане на борсова цена за електроенергията през юли, според Николов това няма да се отрази реално върху сметките на потребителите, тъй като ще се прилага компенсаторен механизъм и фактурите ще останат с предвидими стойности.
Гледайте целия разговор във видеото.