България сутрин

Начален часВсеки делник от 9:30 часа
още

Бъдещето на армията ни е оптимистично, но липсват кадри в сектора

Мотивацията на хората трябва да започне от училищата, каза полковник О. Р. Вилис Цуров

06.05.2025 • 10:45 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

"Бъдещето на Българската армия е оптимистично. За съжаление, личният ни състав е в некомплект все още, но това има и своите причини - войната, която се води наблизо, пропагандата и новите демократични ценности, които не са военни. На парада има много млади хора, подрастващи. Предполагам, че това да нашите бъдещи попълнения в армията", заяви председателят на УС на СОР "Атлантик" полковник О. Р. Вилис Цуров в "България сутрин".

Повече средства за отбрана

По думите му мотивацията може да се издържи в няколко аспекта - патриотизъм, обезпечаване на българския военнослужещ и редица други.

"Тази година стартираха проекти по превъоръжаване, получихме и първия самолет на 2 април, който на 13-и беше представен официално. По оценка на Министерството на отбраната сега към 2,6% се стремим, но той може да стане и 3%. Но при всички тези средства за отбрана, които се генерират и се разпределят по проценти за години, това може би ще достигне 3 и повече процента", допълни полковник Цуров за Bulgaria ON AIR.

Трябва да се върнат елементи на обучението

Нужни са много нови кадри в сектора, категоричен бе събеседникът.

"Мотивацията на хората трябва да започне от училищата, да бъдат върнати няколко елемента на началото военно обучение, като ракетомоделизъм, авиомоделизъм, безмоторно летене, парашутизъм, ориентиране и други спортове, които бяха забравени и постепенно от тях да се направи екстракт от хора, които имат желание и мотивация да работят в армията, като това им се признае за предказармена военна подготовка", коментира той.

Според него, ако имаше военна техника на днешния парад, щеше да е подобна на тази на миналия парад и това няма да насърчи младите хора, защото ще кажат, че армията не се развива.

"Шести май е голям празник, това е празник на цялата българска армия, целия български народ, тъй като ние имаме големи традиции в нашата история, когато армията е водила напред, армията е сменила политики, армията освобождава територии, тя е помагала в кризисни ситуации", посочи полковник Цуров.

Гледайте целия разговор във видеото.

Трябва ли да се забранят тротинетките в България?

Да, категорично! Опасни са, водят до прекалено много инциденти.
54%
Не, но трябва да наложат по-стриктни правила за ползването им и по-строги санкции за нарушителите.
34%
Не, тротинетките не са опасни - виновни са ползвателите им и шофьорите на МПС. Нищо не трябва да се променя.
12%
Нямам мнение по въпроса.
0%
Общо 6302 гласа


  • Последни
  • Четени
България сутрин виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички