Цените на хранителните продукти растат. Наред с по-високите разходи и климатичните промени водят до недостиг на храна и високи цени.
"Има натрупани проблеми през последните 30 г. Допринасят и промяната в климата, и търговските войни. Митата са на дневен ред. Земеделските производители попадат в ситуация, в която много трудно могат да оцеляват. Няма предсказуемост, няма как да бъдат сигурни за следващия ден", коментира председателят на Българския фермерски съюз Георги Стоянов в предаването "България сутрин".
По думите му можем да черпим от добрия световен опит, а водещата държава според него е Америка.
"Още 1938 г. са създали закон, в който да гарантират и застраховат земеделската продукция. През 2000 г. са разработили федерална програма. Създават механизми под формата на застраховане на доход в земеделието. В България на този етап се застраховат от различни природни бедствия. Има много условности, които в нормативната уредба са на дневен ред. През последните 10 г. 100 000 земеделски производители са приключили своята дейност", каза Стоянов пред Bulgaria ON AIR.
Резките застудявания са пагубни за продукцията
Стоянов подчерта, че земеделието е стратегически важно за оцеляването на нацията. Той посочи, че проблемът не е само в овощните култури. Резките застудявания са проблем и при зърнено-житните. По думите му в Австрия плащат и възстановяват загубите.
"Ние можем да пренапишем цялата законова рамка наново. Министър Тахов в последните месеци има доста активна работа. Разшириха рамката за случване на застраховки. Трябва да се направи нещо ново и адекватно на нуждите в момента", призова председателят на Българския фермерски съюз.
Стоянов е на мнение, че рискуваме да останем без българска продукция.
"Резките застудявания се отразяват и на оранжерийното производство. При зърнопроизводството, с тези промени в климата, се наблюдава голям спад на продукцията - има проблеми с рапицата и пшеницата", отбеляза Стоянов.
Той подчерта, че трябва да работим на национално ниво за младите земеделски производители, за да имат възможност да се развиват и да продължават напред.
"Трябва да има дългосрочна политика. Опитваме се на парче да правим нещо и да спасяваме пожари. Трябва да се подходи към генерална политика с реални механизми", добави Стоянов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Pexels
Тенденции при маникюрите за лятото
Зеленски се закани да удари Беларус заради руска транслационната техника
Арести в Русе на дилъри, иззети са над 2,4 кг амфетамин и близо 500 г марихуана
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса
Геополитическите и климатичните рискове пред световния пазар на храни растат
Анализатор: SpaceX остава инвестиция за по-рискови инвеститори
SOFIX отбеляза седмичен ръст от 0,89%