Съюзът на международните превозвачи е в готовност на протест. Причината е липсата на транспортна политика и повишаването на тол таксите в България.
"Не сме само ние - от целия бранш с декларации колеги се присъединяват към нас. Нищо не стопираме, подготвяме протести, но очакваме здравия разум в лицето на министър-председателя. Ние сме отворени за всяко едно предложение", заяви зам.-председателят на Европейския транспортен клъстър Йоана Лалова в студиото на "България сутрин".
Тя е категорична, че липсата на доверие в АПИ е заради състоянието на пътищата.
"В бюджета е заложено, че се търсят 200 млн. лв. от тол такси. Трябва да установим от контрол колко ще влязат и след това да правим анализ дали има необходимост да се вдигат тол таксите, за кои пътища има необходимост да се вдигат. След като съберем цялата информация, да кажем, че вдигаме таксите. Къде е отговорността на институциите", допълни Лалова за Bulgaria ON AIR.
Много превозвачи имат отстъпки в собствените си държави, ние нямаме, изтъкна тя.
"В момента да заобиколим Ботевград и Мездра ни струва 200 лв. в посока. На един курс говорим за 400 лв. В държавата няма държавници. Ако имаше, щяхме да имаме транспортна политика. В Сърбия дори българските превозвачи имаме отстъпки - колкото повече минаваме, можем да стигнем до 15% отстъпка за български превозвачи. Откакто дойде Гроздан Караджов, в момента разликата между най-неекологичните и най-екологичните е почти една и съща. На нас ни е много по-изгодно да купим стар камион и да плащаме малко по-скъп тол", каза още гостът.
По думите на Лалова протестът по всяка вероятност няма да е един.
"Имаме огромен проблем - тол рамките не се сертифицират и никой не ги контролира. Камерите за скорост на КАТ се сертифицират. Протестите и шествията ще са продължителни. Апелираме гражданите да бъдат съпричастни и да се присъединят. Ще протестираме, докато имаме реакция от държавата. По всяка вероятност датата ще е другата седмица", заяви тя.
Гледайте целия разговор във видеото.
Подкрепяният от Израел палестински лидер Ясер Абу Шабаб е бил убит при семеен спор
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
Баланит на Зун – упорито възпаление на главичката на пениса
Защо сексът повишава имунитета?
Как влияе захарта на зъбите ни?
УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив организира безплатни прегледи за туберкулоза между 8 и 12 декември
Мощни бури в едното полукълбо генерират перести облаци в другото
Antares събра $96 млн. за разработване на ядрени реактори за Земята и Космоса
Междузвездната комета 3I/ATLAS е покрита с криовулкани?
Теоретично: Животът на Земята може да е възникнал в определени гелоподобни слоеве
ПП-ДБ внася вот на недоверие срещу кабинета днес
От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Планът на Тръмп за изкуствения интелект е застрашен от омразата му към зелената енергия
S&P 500 и Nasdaq записаха трета поредна печеливша сесия
Заплахите в Черно море повишават застраховките "военен риск" за собствениците на кораби
Британско разследване: Путин е наредил отравянето на бившия руски шпионин Сергей Скрипал