Доналд Тръмп ударно започна работа, поставяйки рекорд с подписването на 200 указа в първите си минути като президент на САЩ. 82 от тях отменят укази на Джо Байдън.
"С първия указ обяви бедствено положение на южната граница заради 12,5 млн. незаконни мигранти, които Байдън пусна. Тръмп каза, че ще изпрати армията. Това е нещо страшно. Те са основната причина да загиват 70 000 американци от свръхдози фентанил, който се контрабандира от картелите чрез тези незаконни мигранти. От тях много лесно може да стане някое муле", коментира международният анализатор и журналист Огнян Дъскарев в студиото на "България сутрин".
Според него органите на реда и армията могат да унищожат картелите, които са станали държава в държавата, а наркоманията се е превърнала в страшен бич в САЩ.
Като важен за Европа журналистът Чавдар Стефанов посочи свързан с енергетиката указ.
"Той е заради петролопровода с Канада и добива на американски нефт и газ. Ако е рентабилен, ще свали цената на световния пазар, което ще се отрази на възможността на Русия да води война", прогнозира Стефанов.
С ударното подписване на укази, по думите на журналиста, Тръмп иска да покаже решителност.
"С митата Тръмп показва, че се явява бизнесмен, който търгува - залага на по-високи нива. Излезе за втори път от Парижкото споразумение. Колкото и критики да им към него, то е един шанс. Така се освобождават енергоресурсите, те не са безкрайни на Земята, това е сферата, в която той ще загуби борбата. Природата загива, затопля се", каза още Стефанов.
Отношенията между САЩ и Китай
Чавдар Стефанов определи отлагането на забраната за TikTok в САЩ като пореден реверанс към Китай.
"Тръмп покани Си, дойде негов заместник, важен е самият жест. Вероятно той скоро ще направи визита в Китай - САЩ и Китай се очертават на световната сцена. Китай е основен доставчик на стоки за Русия, но има и ограничение. Може да наводни петролния пазар, което да свали бюджета на Русия, цената да падне под 50 долара на барел, това ще направи невъзможно Путин да води войната", каза още международният анализатор.
Огнян Дъскарев очаква на първо време войната да бъде спряна, а след това и Русия, и Украйна да направят отстъпки, за да постигнат мир: "Важно е да спрем конфликта на първо време, да спрат да се избиват, за мирен договор - това е мечта в бъдещето".
Апетитите на Тръмп към Гренландия
Дъскарев припомни, че САЩ имат апетити към Гренландия още от 1868 г., когато предлагат да я закупят срещу 5 млн. долара.
"Гренландия е непотопяем самолетоносач против Китай и Русия", посочи той.
Дъскарев не изключва организирането на референдум сред местните жители, които са около 56 000.
"Ще натиска да организира референдум, там датското правителство е абдикирало. Нищо чудно да поискат да се присъединят към Америка. Тръмп ще построи нова военна база, там има и много редки метали, ще разполага с 50 млрд. барела петрол. Ако вследствие на климатичните промени ледовете се стопят, ще се освободи Северният морски път", обясни той.
Чавдар Стефанов добави, че България е безрезервен съюзник на Америка.
"Завръщането на Тръмп е завръщане към нормалността, чакат ни 4 бурни години. Но и левицата няма да се откаже", заключи Стефанов.
Гледайте целия разговор във видеото.
Спря водата в два района на Халкидики заради кражба на кабели
В Русия се подиграха на Стармър, предложиха му да коси трева
Go Guide кани на "Exotic Soirée" под открито небе
Какво разкрива фоликуларната течност за качеството на яйцеклетката?
5 често задавани въпроса към кардиолога
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Защо децата си гризат ноктите?
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Олег Невзоров се прибрал в България преди седмица, днес се срещна със собствениците във Forest club
Кикбокс сензацията Жулиен Риков е устремен към нова победа на SENSHI 32
РИОСВ-Варна не откри замърсяване след сигнали за петно във Варненския залив
Лоши новини за Германия: Шлотербек приключи с Мондиала
Иван Иванов отпадна още в първия кръг на квалификациите при дебютното си участие при мъжете на турнира по тенис „Уимбълдън"
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан почина на 100 години
„МФГ Инвест“ реализира две допълнителни инвестиции за над 50 хил. евро
Германската индустрия понижи очакванията си за растежа и настоя за спешни реформи
Испанският гуверньор: ЕЦБ трябва да бди за влиянието на цените на петрола върху заплатите