Пред затруднения са изправени директори на училища и детски градини по отношение на изпълнението на решението за промяна на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г.
Директорът на 51-во училище в София Асен Александров е на мнение, че проблемите ще зависят от това каква част от персонала е на минимална работна заплата (МРЗ).
"В 51-во училище около 9% от персонала е на МРЗ. Фонд "Работна заплата" за този месец ще се увеличи с 1%. По-голям е проблемът в детските градини, където поне 50% от персонала е на МРЗ. Там ръстът на Фонд "Работна заплата" ще е 6-7% и ще има затруднения. Най-много на МРЗ са професионалните училища, където процентът достига 25-30. В повечето училища са между 8 и 15% на МРЗ", коментира той за Bulgaria ON AIR.
Директори и учители се надяват да има редовен бюджет
Александров даде пример в ефира на "България сутрин", че заплатата на хигиенистките вече е 1100 лв., а с парите за прослужено време заплатата става 1500 лв. Точно толкова е брутната заплата и на начинаещ учител, който е без процент за прослужено време.
"Тази година ще имаме учители, които ще взимат заплати, колкото хигиенистките, което е дисбаланс. Има мрънкане, има очакване. Политиците бяха категорични, че учителските заплати ще се увеличат. Учителите си обясняват, че няма как да увеличим заплатите, след като средствата не са пристигнали в нашия бюджет", обясни училищният директор.
Хората от образователната система са притеснени от случващото се с цените на тока и излизането на свободния пазар. "Непрекъснато очакваш някакви изненади", призна Александров.
Трябва ли да забранят смартфоните в училищата
Събеседникът се обяви за национална регулация на използването на социални мрежи в училище.
"Изпратих на някои от нашите депутати правилата за използване на мобилен телефон в САЩ. Имат си шкафчета, джобчета... Проблемът е, че когато ги извадят от чантите, ние нямаме правила след това. Трябва да препишем забраната и мерките, които следват, ако не изпълниш забраната. Нямаме правила за това какво става, ако ти не изпълняваш някаква забрана", подчерта Александров.
Той очаква учебната година да приключи нормално и отново да останем недоволни от резултатите от изпитите. Асен Александров е категоричен, че учебните програми трябва да бъдат актуализирани.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
3 български рецепти, които стават за 15 минути
Евакуират 30 000 души в германския град Пфорцхайм заради бомба от ВСВ
Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Рибар е с опасност за живота, след като докосна с въдицата си контактната електрическа мрежа на БДЖ
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят (ВИДЕО)
Хекимян предлага Дара за почетен гражданин на София
Мечка и мече са убили туриста на Витоша
Седмичен хороскоп 18 - 24 май 2026
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект