"Потенциалните партньори не се срещат пряко. Не мога да си обясня защо не виждаме публично регистрирана активност. Няма партии, които задължително не искат нови избори. Но има такива, които задължително искат избори. Това са партиите, които са нежелани за комбинации - Делян Пеевски, МЕЧ и евентуално "Възраждане". Всички партии се подготвят за нови избори", заяви политологът проф. Румяна Коларова в "България сутрин".
Според нея Асен Василев публично блокира разговорите и очаква рязката реакция на Бойко Борисов.
"Демократична България" (ДБ) премина към формат, който позволява разговори, независимо от публичните прояви на Асен Василев, който продължава да провокира. ДБ са готови на преговори, най-естествено би било те да започнат", посочи проф. Коларова.
По думите ѝ равноотдалечен премиер е "абсолютна глупост", защото този човек може да бъде напълно неприемлив: "Когато е взаимно приемлив, може да не е равноотдалечен".
"Формулата равноотдалечен е неприемлива. Бойко Борисов като премиер е абсолютно неприемлив. Ако ГЕРБ вървят с тази оферта, значи те отиват към избори. Рационалната стратегия на ГЕРБ е да започнат реални преговори, когато получат мандат, за да ограничат максимално времето, в което ще бъдат обект на натиск. Предварително се водят неформални разговори, в които се уточняват параметрите", каза още политологът.
Проф. Коларова добави, че ИТН, БСП и ДБ ще водят преговори с ГЕРБ, но е интересно доколко тези партии ще работят за или против постигането на споразумение.
"Нормалното решение е писмено коалиционно споразумение. Ако няма такова, едва ли можем да говорим за конструктивно решение. Изходът би бил ДБ да събере около себе си няколко други формации, с които да направи нова коалиция, ако тази с ПП ще се разпада", посочи гостът.
Проф. Коларова е категорична, че редовно правителство може да има само с първия мандат, но една седмица не е достатъчна, за да се разберат потенциалните коалиционни партньори.
Социологът и изпълнителен директор "Галъп Интернешънъл" Петко Петков отбеляза пред Bulgaria ON AIR, че всички си пречат взаимно.
"Ако всички партии изпълнят заканите си, те не могат да се коалират с никого. За коалиране е далеч да се говори, но поне да разговарят помежду си по нормален начин. Виждаме обиди, стават все по-пиперливи. Изместват темата на разговора. Трябва да градите политики, а такива разговори не виждаме", подчерта той.
Според Петков има наченки на процес на разделение между ПП и ДБ.
"Вътре има някакво напрежение между двете формации. Биха се разделили в бъдеще и това би било логично, защото структурно се различават. На следващи избори може би ще се явят заедно, но вече се мисли за разделение, защото го виждаме явно и в публичното им говорене", на мнение е социологът.
По думите му заложеният срок от една седмица е добра рамка депутатите да проведат разговори по същество за коалиционно управление.
Петко Петков отбеляза още, че в настоящия проектобюджет е заложен рекорден дефицит.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR