Информационната кампания "Аз обичам живота" има за цел да ни запознае със симптомите и превенцията на сърдечната недостатъчност, както и да помогне на пациенти с това заболяване да водят пълноценен живот.
Кардиологът доц. д-р Светлин Цонев заяви в "България сутрин" по Bulgaria ON AIR, че това е една от новите пандемии в нашето време.
"Колкото повече остаряваме, толкова по-голям е шансът сърцето ни да не изпомпва достатъчно кръв. Но това не е болест на възрастните хора. В рисковите групи са употребяващите повече алкохол и различни субстанциите; хора, които не си лекуват кръвното, може около 50 години да имат огромен риск от сърдечна недостатъчност", каза той.
Профилактиката трябва да започне рано
Още от самото начало, когато се чувстваме относително здрави, трябва да следим кръвното си налягане, уточни доц. д-р Цонев. По думите му с високото кръвно се свиква, но с годините то уврежда съдовете и сърцето ни.
Кардиологът отбеляза, че е много важно да се храним здравословно: "Ние сме сред първите места в Европа по детско затлъстяване. А това е един от рисковите фактори за развитие на сърдечна недостатъчност".
Първият лекар сме самите ние
"Ако по-трудно изкачваме стълбите и имаме по-често задух; ако се подуват краката ни; ако качваме рязко килограми в рамките на седмица, всичко това може да означава, че сърцето ни не помпи добре и задържаме течности. Смъртността при пациентите със сърдечната недостатъчност е изключително висока", подчерта доц. д-р Цонев.
- Пациентите с артериална хипертония са една от рисковите групи. Те трябва да проследяват добре кръвното си налягане и да постигат таргетните стойности.
- Пациентите със захарен диабет също са застрашени - при тях се получава запушване на артериалните съдове и има голям риск от инфаркт.
- Пациентите със затлъстяване също са рискова група.
Има лечение и гаранции за по-дълъг живот
Кардиологът уточни, че лечението на пациентите не означава, че те трябва да бъдат инвалидизирани вкъщи.
От думите на доц. д-р Цонев стана ясно, че ако пациентите със сърдечната недостатъчност не бъдат лекувани правилно, в рамките на 5 години половината от тях загиват.
"Разполагаме както с медикаменти, така и със съвременни устройства, които подпомагат сърдечната дейност. Такива пациенти могат да живеят двойно и тройно по-дълго. Ключовото е те да бъдат открити навреме. Важно е да подхождаме комплексно", изтъкна кардиологът.
Доц. д-р Цонев каза още, че пациентите между 50 и 60 години първо минават през фаза на отричане на диагностика и терапия. Някои пациенти пък много бързо спират терапията си след прекаран инфаркт.
"Ако си вземат лекарствата и проследяват параметрите, които сме им дали, ще живеят дълго, качествено и дори ще се върнат към професията си", гарантира кардиологът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Разбиха мрежа за клониране на карти за гориво, двама са арестувани у нас ВИДЕО
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Кои са признаците за недостиг на витамин Д?
Защо все повече мъже започват да губят косата си преди 35-годишна възраст?
Серотонинов синдром – как се разпознава и овладява опасната лекарствена реакция?
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Турист "бере душа" след падане от триметров зид във Велики Преслав
Тъжна вест! Почина известен български политик
БАБХ констатира огнище на шарка по дребните преживни животни
Националното състезание „Млад спасител“ се проведе във Варна
Безапелационен „Комодор” ликува със злато във ватерпола!
Властта се ангажира с мащабни промени за Природен парк „Витоша“
Новите Maserati GranTurismo, GranCabrio и Grecale
Английската централна банка облекчава правилата за стейбълкойните
Индустриалният изкуствен интелект дава шанс на Европа в AI надпреварата