Смяната на вътрешния министър се очерта като големият препъникамък за служебния кабинет. Това каза политологът Цветанка Андреева в "България сутрин".
Според социолога Добромир Живков трудно ще се намери фигура, която да удовлетвори всички политически сили, тъй като "интересите на отделните формации са противоречиви".
"Докато за едни е важно да запазят МВР като властова територия в процеса на подготовка на изборите, за други е важно да се търси промяна в тази конфигурация, т.е. МВР да се отдалечи от някои политически сили. Фигурата на вътрешен министър се превърна в тежка битка, на инат, за да се раздели политическото пространство. Това беше линията, по която вървеше разделението, особено важна за Делян Пеевски", коментира пред Bulgaria ON AIR Живков.
Има и други важни приоритети за обществото, освен в МВР
"Присъединяването към Шенген, проблемът с бежанците - много по-важни са за обществото като позиция спрямо МВР, отколкото процеса на избори. МВР не е единствената институция, което гарантира честността на вота. В България има такъв проблем. Това е работа на прокуратурата, публичния сектор, партиите", смята Андреева.
Живков напомни натрупаната биографията на Калин Стоянов през последната година.
"Започвайки с изключително неадекватното поведение на един голям футболен протест в центъра на столицата до последните случили се неща. Не си спомням толкова къщи да са изгорели в пожарии. Изглеждаше хаотична подготовката и борбата с пожарите. Тази политическа фигура е изчерпана", посочи социологът.
Политиката трябва да бъде процес, който отразява конкретни социално-икономически нагласи в обществото, припомни политологът.
Димитър Главчев върна на президента Радев изпълнен мандат за съставяне на правителство
За позицията на вътрешен министър той предложи шефа на Националната полиция Атанас Илков.
"Нека видим действията и организацията за изборите. Виждаме човек от системата", каза Живков.
Димитър Главчев се е съобразил с политическия натиск и с изискванията на президента, изрази мнение Андреева: "Не бива да допускаме политиците да се месят във всичките ни жизнени процеси".
"Имаме същия служебен кабинет. От друга страна много резки промени в сегашната ситуация не са желателни. Част от политическата криза се поражда именно от интереса на определени икономически кръгове да задържат влизането ни в Еврозоната. Няма как политическият и гражданският ред да бъдат един и същ", обобщи Живков.
Гледайте целия разговор във видеото.
МОСВ проверява сигнали за нефтени замърсявания по плажовете на Черноморието
Две земетресения от 4,6 и 5,3 на гръцкия остров Крит
Двама мъже са пострадали при сбиване на Централния кооперативен пазар в Габрово
Инициативен комитет ще издигне Андрей Гюров за президент
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Признание след 32 години: Имаше бой в съблекалнята след Франция - България на "Парк де Пренс"
Имате още няколко дни за безплатна обмяна на левове в търговските банки
Какво ще бъде времето в неделя?
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
Разривът между Мелони и Тръмп навлиза в нова фаза
Кевин Уорш не може да успее без помощ от Белия дом
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи