Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен официално даде зелена светлина на българския План за възстановяване и устойчивост, по който страната ни има шанс да получи над 12 млрд. лв. еврофинансиране.
"Не трябва да гледаме на тези средства като поредните, които трябва да усвоим, а как да променим икономиката с тях", заяви бившият външен министър Ивайло Калфин в "България сутрин".
По думите му, Планът за за възстановяване и устойчивост ще спомогне българската икономика да стане по-модерна и по-зелена. Но са важни резултатите.
"Имаме 20 месеца, за да уговорим тези средства - до 2023 г. Ние толкова време само писахме Плана. Съвсем не е лесно, доста напрегната ще е работата на правителството, за да изпълни Плана", отбеляза Калфин пред Bulgaria ON AIR.
Бившият външен и социален министър бе категоричен, че не може да има връзка между Плана за възстановяване и отношенията с Република Северна Македония (РСМ).
"Не получаваме пари, за да сменяме националната си позиция. Натискът от страна на европейските институции е отдавна. И миналата година дойде у нас Фон дер Лайен, отношенията с РСМ бяха в задънена улица, а сегашното правителство има шанс да раздвижи нещата. Всички очаквания са да има движение и да не спорим с години Самуил чий цар е", посочи Калфин и подчерта, че България има дългосрочен интерес РСМ да е част от ЕС.
Според него страната ни не трябва да гони руския посланик у нас Елеонора Митрофанова.
"Смисълът на посолството и посланиците е да тече някакъв диалог. Изгонвайки главата, отказваме всякакъв диалог и контакт. България няма да спечели от това нещо и не виждам защо трябва да прибягва до тази мярка", коментира той.
Трябва ли страната ни да изгони руския посланик Митрофанова?
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Отлагат изтеглянето на танкера "Кайрос", изоставен край Ахтопол
Феноменът Tash Sultana идва за първи път у нас
Хванаха Вучич да казва на Урсула, че е получил обаждане от Москва, тя го скастри ВИДЕО
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
НАСА да изпрати хора на Марс възможно най-скоро
Нов вид миниатюрна жаба е открит в Южна Бразилия
Рекорд: Китай изстреля три ракети в Космоса за един ден
Гонзо с голямо дарение за Любо Пенев
ЕС е напът да отмени забраната за продажбата на нови автомобили с двигатели с вътрешно горене
БСП: За нас е много важно бюджетът да бъде приет
От ЕК са категорични: България влиза в Еврозоната, няма връщане назад
ЕС въвежда временна такса върху малките пратки в битката си с китайските сайтове
United Group назначава Брус Хъмфрис на позицията старши вицепрезидент „Човешки капитал“
Георги Гагов: След 1 януари може да има леко поскъпване на чаша кафе с 5% до 8%
Президентът започва консултации с парламентарните групи на 15 декември