България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

В новата си книга проф. Лилков развенчава соцносталгията

В студиото на "България сутрин" той представи "Стопанските абсурди на българския комунизъм"

06.04.2022 | 09:21 Редактор: Тодор Петров

Проф. Вили Лилков представя новата си книга "Стопанските абсурди на българския комунизъм". Тя носи подзаглавие "Интимната изповед на ДС за икономиката", а премиерата и ще бъде на 7 април. 

"Бирата беше евтина, но само два вида - в зелена и кафява бутилка. Соцносталгията трябва да бъде омекотена и развенчавана. Може да правиш космически кораби, но когато хората се редят на опашки за хляб, започваш да си задаваш въпроси къде е истина. И тоалетната хартия беше кът", посочи проф. Лилков в студиото на "България сутрин". 

Категоричен, че документите лекуват заблудите, той влиза в архивите на Държавна сигурност. Работил е върху икономическите досиета на ДС - над 7000 за цялата страна. 

"Всяко предприятие и всяка институция е имала своето досие, по което са работили секретни сътрудници на ДС и МВР. Информацията е сериозно анализирана - държавата да знае какво става в стопанските ѝ предприятия. Стопанска полиция и ДС са се намесвали успешно в много случаи. Много често се заменят корумпирани служители в централи. Един видеокасетофон може да опорочи сделка за милиони", обясни проф. Лилков пред Bulgaria ON AIR.

"Имали сме представители на наши компании в почти целия свят. Такова разточителство и такива кражби, които Държавна сигурност е овладявала. ДС в този случай е играела дори положителна роля. Ако всичко в предприятията е било оставяно на самотек, то фалшификациите щяха да бъдат сигурно 5 пъти по-големи. През 1981 г. министърът на финансите и директорът на БНБ съобщават, че икономическата информация на всички нива в държавата се фалшифицира", каза още гостът.

По думите му книгата не се препоръчва за соцносталгици, а ако някой иска да я чете, трябва да има чувство за хумор, тъй като съдържа данни, които може да се посрещнат само с усмивка.

"Андрей Луканов има едно изречение от 1990 г.: Българската икономика днес е икономика на абсурдите. Произвеждаме все по-малко и по-зле, а консумираме все повече и повече. Българинът трябва вече да се събуди за реалностите в света, в който живее", каза още проф. Лилков.

Гледайте целия разговор във видеото. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК