"Доблест и наказание" е името на книгата на проф. Вили Лилков, в която той прави мащабно изследване на съдбата на спасителите на българските евреи. Спасени или оцелели са българските евреи и чия е заслугата?
"Спасени. Оцеляването е крайно състояние, а спасението е процес. Никой не може да оспори, че от 1939 до 1944 г. в България са се случили доста неща, които са заплашвали евреите, включително и с физическо унищожение. През целия период група доблестни и смели българи са действали в защита на българските евреи - това наричаме спасение", заяви проф. Лилков в "България сутрин".
"Масите са били обладани от тези идеи. Много интелектуалци са писали и са величаели нацизма. Няма български писател, който в своето творчество да е бил антисемит. В защита на българските евреи застава и Българската православна църква. 11 митрополити категорично взимат десетки решения във връзка с еврейския въпрос и те са подкрепени единодушно. В същото време в Европа няма църква, която да е застанала в такава защита на своите евреи", каза още авторът на книгата.
Проф. Лилков добави за Bulgaria ON AIR, че първите общественици, които се противопоставят на антисемитските закони са 42-мата последователи на Димитър Пешев, които подписват неговото писмо. То е написано в дните, в които предстои депортацията на българските евреи."Това са група народни представители, чиято съдба проследявам след 9 септември. Двама не са съдени, но 41 се изправят пред Народния съд. Има 20 смъртни присъди, останалите 20 души са осъдени на различни срокове затвор, лишаване от пенсия, лишаване от правото на работа. Много от тях са вкарани в концлагери, след като излежават присъдите си", разкри събеседникът в студиото.
В книгата има публикувани и около 120 снимки. Авторът е ползвал информация от Държавния архив, но най-ценни за проф. Лилков се оказват личните свидетелства и документи, които са му изпратили различни хора. Самият той започва да изучава архивите още през 2013 г.
"Много евреи идват като свидетели в защита на народните представители и казват на Народния съд: Не може да ги обвинявате в антисемитизъм. Искало се е доблест и от спасените, те са я проявили", изтъкна проф. Лилков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Атанас Божилов срещу опасен англичанин в супер бой на SENSHI 31 Gladiators
Тронът на Путин се клати, задава ли се война на клановете?
Протест заради приватизацията на болницата в Горна Оряховица
HONOR 600 Lite предлага щедра доза издръжливост и удобство в средния клас смартфони
Има една емоция, която ни носи смисъл и ни кара да виждаме света с нови очи
Бронхиална астма – симптоми, диагностика и съвременно лечение
Защо мобилността е толкова важна, колкото и силата?
Безплатни прегледи за хипертония организира УМБАЛ „Св. Иван Рилски“
Астрономи откриха необичайна звезда, която напуска Млечния път със скорост от 523 км/с
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Варна ще харчи 79 млн. евро за 5 години за чистотата в града
Варненски предприемач създаде дигитален служител
Дрон изплува на плажа край Бяла
Потвърдени са трите случая на морбили във Варна
ДБ при Йотова: С учудване видяхме днес, че от ПБ говориха при вас за нов таван на държавния дълг
Стартъпите в отбраната виждат възможности с настоящите конфликти
Берлин: Европа трябва да вземе пример от технологичната революция в отбраната на Украйна
Кешът се завръща в Русия след удара по дигиталната икономика заради войната
КФН проверява за необоснован ръст на цените на „Гражданска отговорност“ за мотоциклети