Около 20%, или всеки пети от преболедувалите Ковид-19 продължават да имат оплаквания седмици или месеци след оздравяването, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Един от тези синдроми е т.нар. мозъчна мъгла.
"Това е популярен израз. Стига да не го грешим с умствена мъгла. Невролозите разбират под този термин леки нарушения на паметта, вниманието, концентрацията. Всички сме имали мозъчна мъгла в леки степени - когато човек е недоспал, при температура... Ако телесната температурата се повиши с няколко градуса, мозъкът не работи както обичайно", обясни психиатърът д-р Владимир Бостанджиев в студиото на "България сутрин".
До подобни състояния може да се стигне и по време на по-тежко боледуване от Ковид-19.
"Лекарите видяха реакцията на имунната система, която е жестока. Много хора карат Ковид-19 на крак. Но когато имунната система реагира със свръхреакции, може да бъде засегнат и мозъкът. Ваксините олекотиха картината", уточни психиатърът пред Bulgaria ON AIR.
И добави, че тези симптоми не трябва да се бъркат с някои чисто психологични състояния като псевдокогнитивния дефицит.
"Когато човек е разсеян, има пристъпи, казва, че нещо не си спомня - това обикновено е свързано с някаква тревожност към момента. Странното е, че вниманието се усилва след взимане на успокояващи. Тук не става въпрос за заболяване, което да лекуваме с конкретни медикаменти", каза д-р Бостанджиев.
За подобряване на концентрацията той препоръча витамини, достъпни в аптеките - витамин Б комплекс, гинко билоба. А също и редуването на умствения с физически труд.
Психиатърът коментира и отпадането на противоепидемичните мерки у нас. Според него българите трудно ще се зарадват на края на ограниченията.
"Следва нормализация. Но тази криза се заменя с друга, едни страхове за здравето се заменят с тези за живота от война, бедствия. Човешкото бедствие и зло е по-лошо от природното. Страхът от война е много по-различен и реален - едно е да се страхуваме от мистичен вирус, съвсем друго е от нещо, което виждаме, макар и не на наша територия", коментира д-р Бостанджиев.
Един от големите проблеми, които следват войната, според него, е емоционалната връзка с руснаците.
"Самият Зеленски в интервюто за руските медии беше много емоционален - това което се губи, са емоционалните човешки връзки, той като актьор беше затруднен. Те се обичат с руснаците. Въпросът е дали е променено отношението към обикновените хора", заяви събеседникът.
А по отношение на бежанците проф. Бостанджиев коментира, че по-раними в момента са майките, отколкото децата.
"Това са хора, на които трябва с грижа и внимание да се помага. Децата са по-спокойни, майките реагират с гняв и агресия при най-малкия проблем", добави психиатърът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Подиграха се на мрачния Жерар Пике на шоуто на Шакира на финала на Мондиала
Преди да стане на 57 г.: Джей Ло се показа във ваната
Зодиите, които много страдаха, но сега ще намерят истинската любов
Украйна сваля новите руски крилати ракети "Бандерол" със 76-годишни оръдия ВИДЕО
33 000 души на година губим заради мозъчни заболявания
Нова ваксина срещу фентанил може да защити от опасни синтетични вещества
Д-р Елена Домусчиева: Хроничната венозна болест не бива да се подценява
ЕМА одобри първото лечение за невроповеденчески симптоми при синдром на Рет
Тръмп нареди разсекретяване на информация за НЛО
Мъхът може да генерира електрически вълни, подобни на мозъчните сигнали
Учени: Това е минималният размер на планетите, способни да поддържат живот
На Слънцето се случи най-мощното изригване от две седмици насам
Евростат: България е №1 по поскъпване на горивата в ЕС
Заплахата от екстремни слънчеви бури може да е много по-сериозна, сочи изследване на НАСА
Българският паспорт сред най-силните в света, осигурява безвизов достъп до 178 държави
След инцидента с българин: Забраняват алкохол във влаковете и на гарите в Германия
Западна медия: Радев е атлантик, управлението му е прагматично с привидна противоречивост
Американските индекси приключиха сесията в сряда с минимални понижения
Страните от ЕС отново не са се споразумели за новия пакет от санкции срещу Русия
Йонко Чуклев: Kimi K3 показва, че Китай може да наваксва бързо в AI надпреварата
Световната икономика е притисната от енергийна криза на три фронта