България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Хранителните разстройства тръгват от психиката. Как да се предпазим?

Най-добрата терапия са консултациите и изграждането на нови навици, каза клиничният диетолог Камелия Буюклиева

06.03.2020 | 09:21 Редактор: Наталия Тотева


Поради стреса и натовареното ежедневие хората все по-често залитат в крайности, като разбиват своя сън, стомах и психическо здраве. Натрупаните негативни емоции тласкат една група хора в лабилно състояние към прекомерен глад, а други към свръхконсумация и преяждане. Знаем ли как да разпознаваме и как да се борим с модерните проявления на хранителните разтройства? 

Хранителните разстройства не са толкова свързани с физическото състояние, колкото с психиката. Най-добрата терапия са психотерапията, консултациите, изграждането на нови навици, коментира клиничният диетолог Камелия Буюклиева в "България сутрин". 

"Във всеки случай хранителните разстройства, както и всички други психични разстройства, не идват и не си отиват просто така. Но със сигурност те се изменят във времето спрямо различните трендове, в зависимост от това какво е ежедневието ни. Например, днес нонстоп сме на телефоните си, нонстоп разглеждаме социалните медии и известни личности, не само от обкръжението ни - от България, но и от целия свят, и това неминуемо отдава огромно значение. Особено при жените и особено на външния вид, килограми, визия", обясни Буюклиева.

Тя твърди, че анорексията и булимията са се изменили, като са се появили и други хранителни разстройства. 

"Има много прочувания, не толкова проведени в България, но в Щатите, в Англия, Канада и Австралия, където диетологията е на доста по-високо ниво. Те казват, че със сигурност има огромна връзка между психическото ни здраве, ежедневието ни, това какви избори правим и това как съответно изглеждаме", подчерат Буюклиева за Bulgaria ON AIR.

Тя посочи за съществуването на термин, който се нарича "връзката ни с храна". Тази връзка е обърната, когато се обръщаме към храната като някакъв вид комфорт. 

Няма конкретен период за справяне с психично разтройство. "Това е, колкото и банално да звучи, строго индивидуално", отбеляза клиничният диетолог.

"От огромно значение е личната мотивация на човека, в каква възраст е, с какво образование е, в каква е сфера е, огромно значение има в какво обкръжение е", допълни тя.

Камелия Буюклиева смята, че има повишаване на броя на затлъстели хора в световен мащаб. Има криза в двете крайности. В Африка - криза за недохранване. В останалата част от развития свят страдаме от другата крайност.

Вижте целия разговор във видеото. 

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК