Какво следва от 90-дневното примирие на търговската война между САЩ и Китай? Своите прогнози по темата дадоха в предаването "Брюксел 1" изп. директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов и Щерьо Ножаров - икономически съветник към Българската стопанска камара и преподавател в УНСС.
"Една от целите на това 90-дневно примирие е първо да се тестват пазарите как биха реагирали, тъй като първоначалната новина за митата донесе срив както на финансовите, така и на капиталовите пазари. По отношение на преструктуриране на американската икономика, което е по-дългосрочната цел, тези преговори няма да завършат с тези 90 дни, нито мерките ще бъдат само този тип мита", каза Ножаров пред Bulgaria ON AIR.
На въпрос на Милена Милотинова ЕК реагира ли адекватно на ситуацията, Михайлов отговори: "Притеснявам се да давам оценки, но отговорът е по-скоро не. И тук стои въпросът как ЕК не се подготви навреме. Тъй като ние се намираме в "Тръмп 2.0". Това не е първият мандат на президента Тръмп, знаем какви бяха неговите инструменти в първия му мандат, какви бяха заявките в предизборната му кампания и изведнъж ЕС се оказа неподготвен и силно изненадан от политиката и мерките, които налагат САЩ и администрацията на Тръмп".
Ножаров посочи: "ЕС и САЩ са партньори, но Европа трябва да осъзнае къде се намира. Тя трябва да излезе от блатото на свръхрегулациите, на социалната социалистическа политика, бих казал, която прилага, и да се насочи към технологичния скок, за да бъде икономически силна".
Михайлов допълни: "САЩ изпращаха много пъти послания към Европа, че американският бизнес и изобщо средата за правене на бизнес в Европа става много по-трудна заради тези свръхрегулации, скъпа работна ръка, неясна политика. Не се намираме в някаква нова ситуация, просто инструментите се смениха. И отново на прицел са технологичните компании", каза още специалистът.
Двамата коментираха и отраженията на митата върху американската икономика.
"Няма как американският потребител да не поеме върху себе си тежестта на митата. Допълнителни ефекти от митата ще има и в автомобилната, машиностроителната и авиационната индустрии", подчерта Михайлов.
Ножаров бе категоричен: "За да остане доларът глобална резервна валута, Америка трябва да има силна индустрия. Заради това Тръмп счита, че потребителите за известно време трябва да преглътнат интересите си".
Целия разговор гледайте във видеото.