България започва преговори с Русия за оборудването на АЕЦ "Белене"

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще се срещне с представители на "Росатом" в Москва

28.07.2016 | 15:45 Редактор: Мария Аладжова
България започва преговори с Русия за оборудването на АЕЦ

От утре започват разговорите в Москва на министъра на енергетиката Теменужка Петкова с представители на „Росатом“ по въпроса как да бъдат уредени задълженията на НЕК за произведеното оборудване на АЕЦ „Белене“.

Теменужка Петкова ще се срещне с ръководството на руската държавна корпорация за атомна енергия  „Росатом“ в петък, съобщиха от Министерството на енергетиката.

Припомняме, че решение на Арбитражния съд от миналия месец постанови България да плати над 550 милиона евро на руския производител за неосъществения проект АЕЦ „Белене”. Българското правителство търси възможност да продаде неплатеното все още оборудване в Иран или друга държава.

„Министър Петкова има поредица от срещи с представители на компанията. Всички варианти ще бъдат обсъдени, ще търсим решение,  което не само удовлетворява всички, защото не сме сами в тази игра, а най-вече ще търсим решение, което да ни позволи до голяма степен да си върнем парите, които са изразходвани до момента, и да имаме ясен икономически сценарий да платим изработеното”, коментира вицепремиерът Томислав Дончев пред БНР. 

Има проявен инвеститорски интерес към проекта АЕЦ "Белене", призна министърът на енергетиката преди седмица, но отказа да даде повече подробности.

Преди дни Петкова призова от парламентарната трибуна да се мобилизира експертният потенциал, за да бъде избрано най-доброто решение за България. И отново припомни вариантите – НЕК да плати 550-те млн. евро, за които беше осъдена от “Атомстройекспорт”, както и лихвите – по 167 хил. евро на ден, а след окончателно разплащане да стане собственик на оборудването за централата. Другата възможност е двете дружества съвместно да търсят купувач на оборудването, а третата – проектът да се реализира като частен чрез обособяване на активите и пасивите на централата в дружество, което да се продаде от Агенцията по приватизация.

Най-лошият вариант, според Петкова, е да се плати цялото оборудване, да се отпишат разходите за изграждането на площадката – над 1,4 млрд. лева, и да не се случи нищо.

Тя припомни, че крайната цена на проекта е почти 10,5 млрд. евро и НЕК не може да си позволи да влезе в такава инвестиция.

Още по темата четете в Investor.bg