Българите готови да похарчат повече пари през лятото

Нареждаме се на второ място след Германия по заделен бюджет за летни активности

14.06.2016 | 18:20 Редактор: Тодор Петров
Българите готови да похарчат повече пари през лятото

Българските домакинства ще отделят средно по 764,72 лв. от разполагаемия си месечен доход за почивка или за други социални дейности това лято, също и за подобряване на дома и градината, посещения на заведения, сватби, покупка на дрехи. Това показва проучване на компанията за онлайн кредитиране Фератум Груп, която прави изследването в 19 европейски държави сред 17 631 домакинства.

Що се касае само до летните почивки, българите ще инвестират по-голям дял от разполагаемия си доход в почивка спрямо други националности с по-висок икономически стандарт като Литва, Швеция, Полша, Испания, Финландия, Хърватия. Страната ни се нарежда на първо място в Европа по този показател.

По най-голям дял от общия бюджет, който ще заделят родните домакинства за летни активности, те се нареждат на второ място в Европа след Германия. Основните дейности, които хората планират през лятото, са сходни в повечето държави - пътувания из страната, покупка на дрехи и облекла, социални активности и сватби, ремонти в дома.

Домакинствата ще отделят най-малко средства за развлечения и спортни събития. 44% от всички изследвани участници са заявили, че ще отделят толкова средства през лятото, колкото и през миналата година, 35% ще отделят повече, а 21% - по малко, пише Investor.bg.

В проучването са анализирани и други данни като възприемане сред домакинствата на мобилното банкиране за разплащания по време на почивки, както и използването на все по-популярните AirBnb услуги за онлайн резервации на частни места за нощувки.

Едва 4,32% от българските домакинства смятат да почиват на такива места, резервирани през платформи от типа на AirBnb и в тази категория се нареждат на второ място след Чехия, която е с 4,69%, но пък изпреварват страни с по-висок стандарт като Словакия, Румъния, Холандия, Естония, Полша, Франция и дори Швеция и Великобритания. Българите желаят да заплатят по-малко от 100 евро на вечер в хотел и в това си желание са наравно с Румъния, Холандия, Испания и Франция.

Що се касае обаче до разплащания през мобилни устройства през отпускарския сезон, едва 35,36% от българските домакинства смятат да извършват такива мобилни транзакции, с което се нареждат на предпоследното място в класацията.

За сравнение, тези услуги са доста по-разпространени в Швеция, Полша, Норвегия, Франция и Великобритания, като шведските домакинства са с най-висок дял от 91,14%.

Средният нетен доход на домакинствата, взели участие в проучването, варира между 624 и 4200 евро. Средният нетен доход на българските домакинства, участвали в проучването, възлиза на 1176 лв. Средният брой членове на домакинствата, взели участие, е 3,8.