Свидетели сме на преструктуриране и на координиране на действията между терористичните групи Ислямска държава с Ал Кайда и Боко Харам. Това организиране на терористичните структури следва да се наблюдава с особено повишено внимание, защото именно оттам може да се получи информация за извършване на терористична дейност. Това коментира ген. Кирчо Киров, бивш ръководител на НРС в Денят ON AIR с Владимир Сиркаров.
"Да отбележим, че разкриването на терористичната клетка, извършвала действията в Париж започна по сигнал на мароканските служби. Тоест това показва, че службите от този регион имат своите оперативни канали и своята оперативна мрежа от информатори, и са в състояние да помагат на френските служби в тяхната дейност", обясни ген. Киров.
Организирането на събития с масов характер създават предпоставка за извършването на терористични атаки, посочи още експертът, по повод фалшивата бомбена заплаха на стадион "Олд Трафорд" в Манчестър. По думите му обаче не трябва и да се създава паника, а просто да бъдем внимателни и наблюдателни.
България, въпреки че е потенциален и реален обект на терористична дейност и актове, засега остава настрани от актуалната дейност на терористичните структури, но това относително успокоение, не трябва да преминава в самоуспокоение, подчерта ген. Киров. По думите му страната ни не е и не може да бъде самотно островче на спокойствие в този размирен свят, особено в условията на глобален тероризъм.
"България е член на НАТО и на ЕС, и участва в многобройни операции зад граница с въоръжените си сили. Участва в борбата с тероризма чрез дейността на разузнавателните си специални служби в съюзничество и партньорство със структурите за сигурност и разузнаване на ЕС и на НАТО. Това обаче в никакъв случай не трябва да ни успокоява", добави той.
Крис Прат и Катрин Шварценегер се запознали в църква
Тайната на 41-годишния брак на Сигорни Уийвър с мъжа, за когото се омъжва след 3-месечна бурна връзка
Леопардови палта и дънки – Топ тенденцията за есен-зима 2025
Британец удави съпругата си в джакузито им
Как стресът влияе на качеството на съня и как да го намалим преди лягане?
Функцията на сълзите и различават ли се те при тъга и щастие
На какво се дължат нарушенията в пубертета?
Луличка – източник на алкалоиди, използва се като жлъчегонно и стомашни неразположения
Неизвестна болест унищожава морските таралежи от вида Diadema africanum
Hungry Hippo: Rocket Lab тества ракета Neutron (снимки)
Китай пуска най-големия в света суперкомпютър с изкуствен интелект
Открит е енергиен източник, който може да захранва цялата планета
Въпреки митата: 93% е ръстът на китайските електромобили в ЕС
Да спасим Станислав баща, съпруг, син и приятел!
29 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Варненският окръжен съд прие последните за 2025 г. стажант-юристи
Протестиращите в подкрепа на Коцев с приз от Българския хелзинкски комитет
Dow Jones и S&P 500 затварят с рекорди като инвеститорите избягаха от технологичните акции
Отдалечава ли дигиталният свят децата от реалния живот
Здравко Пиринлиев: Инвеститорите очакват освен приходи от AI и печалби
Ще има ли промяна в структурата на данъците