Секторният анализ на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) върху пазара на храните започна като стандартна проверка за картели, съгласувани практики и злоупотреба с господстващо положение.
В хода на работата обаче се стигна до значително по-сериозни изводи - установени бяха структурни проблеми, натрупвани в продължение на десетилетия.
"Да ви кажа, ние започнахме анализа с оглед на основните задачи на Комисията - да изследва дали евентуално няма картели, дали няма съгласувани практики, дали няма злоупотреба с господстващо положение. Това обаче, което започнахме да установяваме и заради което анализът стана толкова популярен, е, че тръгнахме да търсим нещо дребно, а май намерихме нещо по-едро", заяви заместник-председателят на КЗК Радослав Чолаков в ефира на "Денят ON AIR".
Системни проблеми в производството
Чолаков обясни, че става дума за системни грешки в земеделската и икономическата политика, довели до сериозно отслабване на българското производство.
Като показателен пример той посочи драстичния спад в животновъдството - от около 10 милиона овце през 80-те години до едва няколкостотин хиляди днес.
Подобна е и ситуацията при говедовъдството, което поставя под риск производството на основни храни като мляко и сирене.
Чолаков подчерта, че голямата разлика между изкупните и крайните цени е само част от проблема.
"Органите на държавата трябва да се разглеждат в система. Няма такъв орган, който сам по себе си може да реши всичко с магическа пръчка", стана ясно от думите на заместник-председателя на КЗК пред Bulgaria ON AIR.
Пазарът на търговски вериги и горива
По отношение на търговските вериги Чолаков е категоричен, че няма данни за картелни споразумения, тъй като конкуренцията между тях е силна.
Въпреки това КЗК анализира условията, при които работят веригите в други европейски държави, с цел въвеждане на сходни практики и у нас.
По темата за цените на горивата Чолаков посочва, че глобалната ситуация - включително военни конфликти - оказва пряко влияние върху тях.
"КЗК, като орган, който защитава конкуренцията, не може да предлага мерките, които всички очакват, защото те са антипазарни. В момента мерките, които се очакват и се изискват от държавата, са антипазарни", отбеляза Чолаков.
КЗК не открива картел на пазара на горива. Като аргумент се посочва големият брой бензиностанции в страната - значително повече в сравнение с държави като Австрия.
Делът на големите вериги не е достатъчен, за да влияе върху цените на целия пазар.
КЗК има намерение да въведе по-широка дигитализация и използване на изкуствен интелект за наблюдение на пазарите. Това би позволило по-бързо откриване на нарушения и по-ефективен контрол.
Задържаха 41-годишен мъж, пребил жена си
Сигнал за бомба в Президентството
Жена почина, след като беше блъсната на пешеходна пътека в Хасково
СЗО и УНИЦЕФ: България отчита спад в имунизационния обхват при няколко ключови ваксини
За какво е важен хормоналният баланс?
Синдром на Симпсън-Голаби-Бемел – рядък синдром с увеличени размери на тялото и органите
Дисеминирана повърхностна актинична порокератоза – подценявана фотодерматоза в напреднала възраст
ДНК от фъстъци, банани, котки и пилета откриха по Торинската плащаница
Астрономи откриха 4 нови бели джуджета в близост до Слънцето
Полетите до Луната могат да заличат милиарди години история на Слънчевата система
Гобленът от Байо наистина изобразява Халеевата комета
Патриотични общности организират четене за Левски във Варна
Радев: За 2 месеца не може да компенсираме годините на хаос и безхаберие
Приеха инвестиционната програма за 2026 г. на ВиК-Варна
66-годишен украинец почина на плажа в Слънчев бряг
Спипаха двама с наркотици във Варна
Зелена вълна обзе пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион
ASML повиши прогнозата си за 2026 г., разширява производствения капацитет
„Не става въпрос за личности“: Радев отново защити изключването на лица от санкциите срещу Русия
Китайският AI стартъп DeepSeek планира IPO в Шанхай през следващата година