Съединените щати наложиха санкции на двете най-големи руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" заради войната в Украйна.
"Едва ли ще стигнем до положение, в което да няма горива в България. И по време на газовата криза имаше сериозни спекулации, включително опасенията, че Европа и светът ще останат без газ - не го видяхме. Пазарът на горива е разпределен в целия свят. Има достатъчно мощности", каза икономистът Юлиян Войнов в предаването "Денят ON AIR".
Според него от гледна точка на количества няма да има сериозен проблем.
"Въпросът е от финансова гледна точка. Санкциите засягат разплащанията на "Лукойл". Този процес трябва да бъде преодолян, ако "Лукойл" продължи да работи", допълни Войнов.
"Лукойл" е стратегическа за нашия регион, осигуряваща голяма част от доставките на горива, подчерта икономистът Преслав Райков пред Bulgaria ON AIR.
Подготвени ли сме за различните сценарии?
"Трябваше да сме подготвени. Това е сценарий, за който се знаеше, че ще се стигне до него, през последните три години. Надявам се да имаме добре изграден план. Не смятам, че ще има огромни сътресения на пазара на горива в региона. Няма да се стигне до дефицити", изрази мнение Райков.
Политическата страна в казуса е голяма
"Ситуацията в момента е 70% политическа, отколкото икономическа. Това с ДАНС беше политически ход", смята още Райков.
Единственият вариант, който трябва да се обмисля в момента, е рафинерията да бъде да продадена на голям, международен играч, коментира Войнов.
"Тези играчи се знаят кои са. Ако се тръгне в посока да се фаворизира някакъв български играч, свързан с българските управляващи, ще се загуби много време и ще има неприятни последици. Има заявен интерес. Трябва да се подходи държавнически. Ако се мисли рационално, могат да се намерят варианти", изтъкна Войнов.
По думите на Райков петролът върти света: "Петролът е основното гориво. Този нефтохимичен комплекс трябва да бъде опериран ефективно, за да е печеливш".
Столична община и синдикатите си стиснаха ръцете за градския транспорт
Къде висшистите най-трудно си намират работа в Европа и на кое място е България
Шестима ранени при тежка катастрофа между тир и микробус край Скравена
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Стартира спешна дарителска кампания за новородените в болница „Шейново“
Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
ВМА въведе AI навигация в урологията
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Sony спира издаването на игри за PlayStation на дискове
Иван Шишков: ВиК секторът е в инвестиционната програма, но трябват общински проекти
CIBC: Можем да очакваме Брент на 80 долара за барел към края на годината
Лагард: Рисковете за инфлацията и икономическия растеж вече са по-балансирани