Президентът Румен Радев заяви, че курсът на новото правителство ни тласка близо до войната в Украйна.
"Винаги, когато даваш оръжие на нападнатите, ти не продължаваш войната, а опазваш мира. Медведев каза: САЩ, спрете да дават оръжие на Украйна и войната ще спре. Същото казва нашият президент. Тя ще спре, но ще останат анексираните територии, Крим... Това ли иска светът? Ние изпращаме това което имаме, оръжия се дават от първия ден. Защо България го прави по нерегламентирания начин? Правихме го тайно срещу почти двойна комисионна", коментира бившият зам.-министър на отбраната Валентин Радев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът отбеляза, че оръжейните складове буквално са изпразнени, тъй като войната всеки ден бълва снаряди. А България ще стане 24-ата държава, която официално дава боеприпаси.
"Министър Тагарев това каза: Ще влезем в инициативата за 1 млн. боеприпаси и в тази на Европейската агенция. Ще имаме пари от Европа да подновим нашите боеприпаси и да купим нови поточни линии. България е специализирана в производството на боеприпаси", заяви Валентин Радев в студиото на "Денят ON AIR".
Той е сигурен, че някой ден ще излезе официална информация за предоставянето на оръжия и боеприпаси на Украйна от българските власти от началото на войната.
От "Продължаваме промяната" поставиха ултиматум на ГЕРБ - или изпълняват седем условия, или хората на Кирил Петков ще поискат оставка на кабинета.
"Досега къде бяха и защо не направиха официално споразумение. Но бягайки от думата коалиционно "управление", защото ще ги свързват с коалиционно споразумение, те казаха: По-добре да няма. Сега искат някакъв механизъм и гаранции. Борисов е леко изнервен от това, което те правят. Те прекаляват. Искат навсякъде всичко да сменят и да сложат техни хора", подчерта Радев.
Според него Бойко Борисов ще намери правилния тон. "Христо Иванов постъпва по-разумно, надявам се да успокоим нещата", сподели Валентин Радев.
"Службите са на всички и много внимателно трябва да пипаме там. Както и със съдебната реформа. Да не се замахва на едро, да има широко обсъждане, да се усеща доверие, което идва отдолу, а не само в парламента. Много трябва да внимават какво казва електоратът. Някои злоупотребяват със службите", посочи още бившият шеф на МВР.
Радев обърна внимание, че МВР е най-голямата система, почти 50 хил. души, и изтъкна, че там трябва много да се внимава с кадрите.
"Мигрантите вече ги хващаме на случаен принцип. Всички говорим срещу полицаите, но всички се нуждаем от тях. Същото е в прокуратурата, затова всички се вглеждаме толкова в това. Там трябва да има справедливост, защото това е последната инстанция. Висшият съдебен съвет е така направен по решение на Христо Иванов. Защо не признае, че е негова грешка", заяви още гостът.
Гледайте целия разговор във видеото.
Размяна на "любезности" между Мъск и ЕС заради глоба от 120 млн. евро
Франция представи мощна нова система за борба с дронове
Откриха нови доказателства за селективен канибализъм сред неандерталците в Европа
Мутация на грипа във Великобритания може скоро да дойде у нас
Холтерите като устройства за дистанционен мониторинг
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
Кога ще се случи следващото лунно затъмнение
Метеорният поток Геминиди ще достигне своя връх в нощта на 14 декември
Единствена по рода си: В Индонезия се роди бебе от вида гигантска панда
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Вдигат учителските заплати с 10 процента
Николай Младенов ще управлява изпълнителния комитет за Газа
Зверско убийство на сина на зам.-кмета на Харков във Виена
Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Wall Street записа спад дни преди последното заседание на Фед за годината
Кадър на деня за 8 декември
Новата доктрина на Тръмп го потвърждава - Европа е сама
Google ще представи първите AI очила с Gemini през 2026 г.