Правителството с решение за подпомагане на засегнатите от наводненията райони.
"Превенцията винаги е по-евтина от събиране на последствията. Нямаме система за мониторинг на изпълнението на задълженията по тези планове, заложени в нормативната уредба. Подготвителна система струва много по-евтино, отколкото да се оправяме с последствия за няколко десетки милиона. Подготвителната система ще струва 3-4 млрд. лв., плановете за нея стоят само на хартия. Ако отделяме по 400 млн. годишно, за 4-5 години ще постигнем европейските стандарти", коментира бившият зам.-министър на земеделието доц. Георги Костов в студиото на "Денят ON AIR".
Според него администрацията изпълнява в голяма степен формално дейността си: "стресирана е, само гледа да запази местата си".
Той припомни пред Bulgaria ON AIR позицията си, че българинът пренебрегва културата на застраховане. И предлага законодателна промяна.
"Вместо да дават пари след бедствията, по-добре да подпомагат бедните да застраховат имуществото си. Може да има изискване поне първото жилище да бъде задължително застраховано. Живеем в несигурно време, време на глобални промени, такива събития ще има, оценяването на най-рисковите места е по възможностите ни", убеден е доц. Костов.
Бившият зам.-министър на земеделието изрази позицията си, че едно бедствие винаги е предшествано е несвършена работа.
"Непочистени речни корита, първата вълна в "Раховица" донесе боклуците, които те самите си бяха изхвърлили в дерето по-нагоре", каза още гостът.
Доц. Костов съобщи и за съмнителни договори за доставки на автомобили за горски стопанства.
"Закупуването на автомобили - "Лада Нива" на цени от порядъка на 47 000 лв. - всеки може да си представи какво може да се купи за тези пари, сделката вече е подписана, за няколко десетки автомобила. В ситуацията на война чия икономика подкрепяме?", попита събеседникът.
И изрази надежда новоназначеният министър на екологията в кабинета "Денков" да обърне внимание на тези договори.
Гледайте целия разговор във видеото.
Ризата овърсайз – хит сред модните тенденции за лято 2026
Мартин Георгиев: Конкуренцията на пазара на електроенергия води до по-добри условия
Люк Уилсън стана баща за първи път на 54 години - майката на детето е на 24
Двама души загинаха при тежката катастрофа край Дупница
Липсата на 1 час сън всяка нощ може да доведе до качване на килограми
Белези от ухапване по кожата – как да се справим?
Грижа за детската кожа през летните месеци
Фармацевти настояват за 25% увеличение на заплащането за рецепти по НЗОК
Над 80 мистериозни същества, живеещи в пълен мрак, откриха в Австралия
Учени пресъздадоха условията в земното ядро с помощта на лазери
Престоят в Космоса може да ускори стареенето, твърдят учени
Биолози разкриха как виждат морските звезди
Спартак представи отбора с впечатляващото 7:3 срещу Добруджа
Дете на година и половина е с опасност за живота след катастрофа
"Моряците" направиха 1:1 с Дунав в последната контрола
Шестима са задържани при полицейска акция в Слънчев бряг
Тежка катастрофа взе жертви край Дупница
Сертификатът за притежаване на автомобил в Сингапур доближава 100 хил. долара
Кадър на деня за 11 юли
Защо преструктурирането на Volkswagen се оказва толкова трудно
Иран отхвърля преговорите със САЩ, Тръмп отправи нова заплаха към Техеран