Равносметката след изборите: Пробив на Румен Радев и шансове за редовен кабинет

Проф. Румен Гечев, проф. Мария Пиргова, Левон Хампарцумян и д-р Цветеслава Гълъбова коментираха шансовете за редовен кабинет

19.04.2026 • 21:39 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Равносметката след изборите: Пробив на Румен Радев и шансове за редовен кабинет
Равносметката след изборите: Пробив на Румен Радев и шансове за редовен кабинет

"Прогресивна България" печели предсрочните парламентарни избори, показват резултатите от екзитпола на социологическа агенция "Мяра". Партията на Радев е събрала внушителните 38,7% към 20 ч. 

На второ място е коалицията ГЕРБ-СДС. Коалицията ПП-ДБ е на третото място след изборите днес с електорална подкрепа от 13,3%. ДПС е на четвърто място в подреждането. В 52-рото Народно събрание влиза и партия "Възраждане". На ръба е БСП.

Бъдещето на БСП и ролята на Крум Зарков

"Ако БСП остане на политическия терен, това ще бъде плюс за всички. Ако успее БСП да влезе в парламента, до голяма степен това ще се дължи на новото лице - Крум Зарков. Ако процентът не стигне, този отбор трябва да бъде запазен с надежда при следващи избори да успее", коментира преподавателят в УНСС проф. Румен Гечев в специалното изборно студио на "Денят ON AIR" - "Сцената на изборите".

Политологът проф. Мария Пиргова анализира, че в първата си пресконференция Зарков поставя акцент, че тепърва предстоят да се броят резултатите. 

"От броенето зависи много. Той напомни, че трябва да се внимава в броенето. Надявам се БСП да влезе в парламента, защото за тази партия това ще е решаващо, макар че засега тя смени само лидера си. За да продължи с промените, трябва да е вътре в парламента, иначе може и да се разпадне. От влизането в БСП зависи и новото правителство в голяма степен", смята тя, като допълни, че резултата на Радев е отдавна невиждан.

Според банкера Левон Хампарцумян има предпоставки за съставяне на редовен кабинет.

"Очевидно снимката с Путин върши повече работа, отколкото снимката пред камината с Тръмп, например. Важно е какво ще свършат. Ако не успеят да смачкат структурите, които нелегитимно управляват политическия процес, ще си направят от пластилин нови пионки", каза той пред Bulgaria ON AIR.

Психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова посочи знаци, които не са окуражаващи. 

"Много са. Хора, за които в публичното пространство има много информация за проблемно поведение", коментира тя.

Икономически предизвикателства пред новата власт

Както и да се променят депутатските места, е очевидно, че правителство трябва да бъде съставено, подчерта проф. Гечев.

"Прогресивна България" и Радев си знаят, че трудното започва от утре. Предизвикателствата в европейската и световната икономика са огромни. 

Хампарцумян добави, че светът е в ремонт - геополитически и икономически.

"Нещата са вързани. ЕС е най-хубавото нещо, което ни се е случило, но той има нужда, специално в икономическата част, от сериозна консолидация. Нашите бюджети не могат да бъдат вечно дефицитни", настоя банкерът.

Проф. Пиргова изрази мнение, че е възможно и да няма мнозинство: "В такава ситуация Радев трябва решително и бързо да направи правителство на малцинството. Радев е натоварен с много отговорности". 

Какви са вариантите след вота

"Правителство с БСП, с някои от "Възраждане", с някои от ПП, но не с партиите като цяло, освен с БСП", прогнозира проф. Пиргова.

Който и да управлява, абсолютният минимум е 126-127 души, отбеляза проф. Гечев.

"В много малко от нашите политици виждам морална чистота", заключи д-р Гълъбова.


  • Последни
  • Четени
Избори 2026 виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички