Провеждат се осмите избори за Народно събрание (НС) от 2021 г. насам, като последният вот беше на 27 октомври 2024 г.
Изборният ден започва в 7:00 ч. и приключва в 20:00 ч., с възможност да бъде удължен до 21:00 ч., ако пред секциите има чакащи избиратели, съгласно графика на Централната избирателна комисия (ЦИК).
В чужбина гласуването също се провежда от 7:00 ч. до 20:00 ч., а при необходимост – до 21:00 ч. местно време.
Общо 6 575 151 граждани имат право на глас, като могат да избират между 24 политически формации – 14 партии и 10 коалиции, както и един независим кандидат.
Заявления за гласуване по настоящ адрес са подали 113 224 души, а избирателите на възраст между 18 и 35 години са 1 445 978.
Вотът в страната
В страната са разкрити общо 12 721 избирателни секции, включително 298 подвижни, както и секции в болници, социални домове и други институции. В 9354 секции ще се гласува както с машини, така и с хартиени бюлетини, а в 3367 – само с хартия.
Общият брой на кандидатите за народни представители е 4783, от които 1440 жени и 3343 мъже.
Информация за адресите на секциите и броя на избирателите в тях е достъпна чрез интерактивната карта на сайта на ЦИК.
Изборите в чужбина
Зад граница са разкрити 493 секции в 55 държави. За сравнение, на изборите през октомври 2024 г. те бяха 719 в 57 държави.
Най-много секции има в Германия – 70, и Испания – 67. Следват Великобритания с 28, Турция с 27 и САЩ с 24 секции. В сравнение с предходния вот броят им в Турция, Великобритания и САЩ е значително намален.
Причината е в промените в Изборния кодекс, приети в началото на годината, които ограничават до 20 броя секциите извън дипломатическите и консулските представителства в държави извън Европейския съюз.
Според заместник-председателя на ЦИК Росица Матева именно Великобритания, Турция и САЩ са най-засегнати от тази мярка.
В 130 секции в 19 държави е осигурено машинно гласуване.
Изборният процес зад граница започна в 22:00 ч. българско време на 19 април. Първи гласуваха българите в Оукланд и Крайстчърч, Нова Зеландия.
Най-късно ще приключи вотът в щатите Калифорния, Аризона и Невада – около 6:00 ч. българско време на 20 април.
За избирателите
Гражданите могат да се запознаят с начините на гласуване – с машина или хартиена бюлетина – чрез указанията на ЦИК.
От ЦИК и Комисията за регулиране на съобщенията напомнят, че при подвеждаща информация, незаконна агитация или злоупотреби онлайн, гражданите могат да подават сигнали директно към съответната платформа.
В изборния ден всякаква предизборна агитация е забранена.
За сигнали и жалби са обявени телефоните 0885 926 505 и 0885 613 507.
Избирателна активност
Данни за активността се събират към 11:00 ч. и 16:00 ч. и се публикуват съответно до 12:00 ч. и 17:00 ч. на сайта на ЦИК.
На предишните избори активността е била 9,55% към 11:00 ч., 26,25% към 16:00 ч. и 38,94% в края на деня.
Според Изборния кодекс е забранено публикуването на резултати от социологически проучвания в периода от 24 часа преди изборния ден до неговия край.
От Обществения съвет към ЦИК призоваха медиите и социологическите агенции да не разпространяват екзитпол данни преди 20:00 ч. в деня на вота.
Окончателните резултати и разпределението на мандатите трябва да бъдат обявени до четири дни след изборния ден, а имената на избраните депутати – до седем дни след това.
Танкове, серенади и космически кораби: Пищните партита за рождения ден на Доналд Тръмп
Семейство Тръмп е спечелило $500 млн. от крипто, но инвеститорите им загубиха 90% от парите си
Невидима заплаха надвисва над Гърция това лято
ВМА организира безплатни прегледи за пациенти с атопичен дерматит
Още 12 военни парамедици завършиха обучението си във ВМА
“Майчин дом“ и НКБ спасиха бременна с аортна дисекация и близнаците ѝ
Ебола – защо инфекцията остава тежка и трудна за овладяване?
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Забраниха да се вдигат цените без ясна обосновка
Митът за гностиците: Kак едно археологическо откритие промени историята на християнството
Ето какво ще е времето утре
Всички обекти на РИМ – Варна с вход свободен за 120-годишнината на музея
Канада, Япония, Тайван и Австрия са най-добрите страни за ниършоринг в света
Кабинетът прие план за повишаване на разходите за отбрана до 5% от БВП до 2035 г.
Само 11% от европейците смятат САЩ за съюзник
преди 1 месец