Служебният кабинет не е мой избор и не нося отговорност за състава му. Гаврата с българската Конституция лиши президента на Република България от възможността да изпълни едно от най-важните си конституционни правомощия – определянето на служебен министър-председател и служебни министри. Това заяви пред журналисти президентът Илияна Йотова.
Тя присъства в Народното събрание на полагането на клетва на служебното правителство, предложено от Андрей Гюров.
Йотова заяви, че следи стриктно работата на служебния кабинет, президентската институция ще бъде коректив на изпълнението на обещанията на Андрей Гюров да работи в интерес на България.
"Вярвам повече в експертността на членовете на кабинета, отколкото в политически залитания“, подчерта държавният глава.
Тя изтъкна, че има определени резерви към някои от членовете на служебното правителство, които ще заяви публично, ако бъдат оправдани.
Във връзка с наложеното от нея вето върху промените в Изборния кодекс, които ограничават правото на глас в чужбина, Илияна Йотова посочи, че трябва да се даде възможност на всички българи зад граница, независимо къде живеят, да упражнят правото си на вот.
"Вярвам в разделението на институциите. Това е отговорност, съвест и решение на Народното събрание", каза още президентът.
ПБ подкрепи "Шествие за семейството" и напомни, че бракът по конституция е между мъж и жена
Ползата от договора с "Боташ" е много голяма, трябва да се подобри
Иззеха 1,5 кг взривно вещество от постройка в село Буйново
Слънцезащита за устни – защо е важна?
Казанлъшката роза — природен антиоксидант и силен съюзник срещу стрес и спазми
Салмонелоза и как да я избегнем?
5 гинекологични симптома, които не бива да игнорираме
Рекордна жега може да повтори катастрофата от 1877 г. и да погуби 4% от населението на Земята
Кой е Андре Дъглас – астронавтът от мисията „Артемида III“?
Седмица в астрофотографията: От съединението на Венера и Юпитер до космическите облаци
Как се е появил полът: AI моделира интимния живот на първите животни на Земята
3 верижни катастрофи с общо 12 автомобила са станали тази сутрин на Аспаруховия мост
Изследване: Продължителното висене в социалките води до влошено психично здраве при тийнейджърите
Край на скрития произход на меда в ЕС
Български фермерски съюз зове България да подкрепи защитен механизъм за торовете в ЕС
Отличиха победителите в 15-ото издание на Националния конкурс по одит за студенти
Еквадор намалява цената на бирата с 20% в знак на подкрепа за отбора си на Световното
Млекопроизводители предупреждават за риск от поскъпване на млечните продукти
NYT: САЩ планират да изтеглят една трета от изтребителите си за НАТО от Европа
Надеждите за скорошен мир в Иран тласнаха азиатските пазари нагоре