Политическият пъзел става все по-сложен за нареждане. От "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) поискаха изолация на Делян Пеевски срещу евентуална подкрепа за правителство. На този фон партия "Величие" протестира изборния си резултат.
Ден след като ЦИК обяви официалните резултати, дойде политическата заявка от вторите в парламента.
"Санитарен кордон срещу Пеевски, това ще бъде първата стъпка за разговори с нас. Който не подпише декларацията ще го водим, че е зависим от Пеевски", заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Засега от ГЕРБ не дават ясен отговор дали приемат "санитарния кордон", който им предлагат бившите партньори в сглобката.
"Няма нова ситуация, която да коментираме. Единствено ново е признанието на ПП-ДБ, че нямат равноотдалечен премиер. Заблуда, която тиражираха през цялата кампания и вчера признаха", каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Делян Пеевски, когото искат да изолират, беше категоричен: "Бройте ме, ако искате българин, турчин или ром, но няма да се откажа да защитавам правата на тези, които ни дадоха своето доверие, с всички демократични средства".
"Възраждане" пък поставиха условие на условието.
Изненадата дойде от Ахмед Доган, който отправи предложение - неговата коалиция "Алианс за права и свободи" да бъде лепилото на общия кабинет между ГЕРБ и ПП-ДБ.
"Вървим към модела сглобка. Тепърва започваме преговорите, ще са много тежки", посочи председателят на АПС.
Засега само партията на Доган каза "да" на предложението на ПП-ДБ за "санитарен кордон" около Делян Пеевски.
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Снимка: БГНЕС
Бимбалов: Радев последните години е пример за разединител на нацията
Спайдър-мен парти за ЧРД на малкия син на Риана
Партия "Възраждане" ще издигне свой кандидат за президент
МВР: Антисемитският инцидент е бил в Банско, замесени са непълнолетни
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
В „гробището“ на Млечния път се крият 170 млн. черни дупки?
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Експерт: Отговорността при действията на AI е недостатъчно покрита
Страните от Персийския залив в ОПЕК увеличават производството на петрол през юли
Може ли България да стане хъб за трансфер на технологии от Азия към Европа?
Развиващите се икономики могат да спечелят повече и да загубят по-малко от изкуствения интелект