70 хиляди души са упражнили правото си на глас в Турция, което е с 12 хиляди повече, отколкото през октомври миналата година. Около 20 хиляди души, които са български изселници, са гласували в Истанбул. В град Чорлу тази година бяха разкрити 9 избирателни секции и отново повече хора отидоха до урните.
Спокойно премина гласуването в Чорлу. Точно в 20 часа петте избирателни секции в училището в квартал "Шейхсинан", където живеят доста от българските изселници, обявиха края на изборния ден.
Мирослав Ангелов за пореден път е председател на избирателна секция. Казва, че този път избирателите са предпочели да упражнят правото си на вот с хартиена бюлетина. "Всичко беше безпроблемно, повече избиратели избраха хартиена бюлетина, както предполагахме ние", коментира той.
"С декларации дойдоха около 300 души в нашата СИК, аз не очаквах толкова активност, но бях приятно изненадан. Много хора дойдоха да гласуват в сравнение с миналите избори", допълни Ангелов.
"Избрах машина, по-лесно ми е, затова така реших", призна една от гласувалите в секцията жени.
И след като българските изселници дадоха вота си, започна тежката задача - броенето на гласовете. Макар да живеят от дълги години в Турция, българските изселници се надяват тези избори да са последните и да доведат до по-добро бъдеще в България, а тяхното най-голямо желание е да се зачитат правата им.
По последни данни около 93% от българските изселници в Турция са дали своя глас за ДПС. Турция разкри най-много избирателни секции зад граница - 162. В посолството в Анкара 80% от хората гласуваха с машини, а в някои от секциите в Измир и други населени места се стигна до 100% машинен вот.
Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.
Доматът влиза на 0,95 цента, в магазина - 4,50€ и е с 3 пъти завишени норми на пестициди
Втори фал старт на делото за опит за изнасилване и подбудителство към убийство срещу Божков
Вода в ухото след къпане – кога е проблем?
Кои храни естествено намаляват апетита?
Първите 28 дни след раждането – бебе, мама и татко
Болестта на Бехтерев и нейното невидимо начало
НАСА подготвя космическия телескоп „Роман“ за изстрелване – ще изследва Вселената
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
ГЕРБ при Йотова: Ние не можем да си позволим перманентен курс на задлъжняване
Остават два дни до първите квалификации от Световната купа в ДКС Варна
Вдъхновено от визита във Варна: Шведско училище сервира български гозби
Как се готвят българските командоси?
Шефът на НАТО: Европейците чуха посланието
С близо 16% повече пътници са преминали през летищата в Бургас и Варна през зимата
ГЕРБ-СДС обещаха подкрепа в управлението за тежки решения с реформаторски профил
Липсата на яснота около Ормузкия проток оцвети в червено азиатските индекси
Приходите и печалбата на Rheinmetall изостават от пазарните прогнози