Към 17:00 часа избирателната активност за цялата страна е 29%. Най-ниска е тя в Кърджали, а най-висока - в Смолян.
"Активността се движи по-ниско от предишния път. Най-вероятно ще се окаже, че има ниско гласоподаване в ромските махали. Това може да се окаже, че е основният проблем. Превенцията за купуване на гласове, която беше направена, може да доведе до нещо, което наблюдавахме в Благоевград. Там махалите бяха демобилизирани. И се видя какво се случи. Тепърва ще се правят тези анализи", каза изпълнителният директор на "Галъп интернешънъл" Първан Симеонов в Изборното студио на Bulgaria ON AIR.
Според него горещото време също има своето значение.
"Активността в началото на изборния ден се движеше по-високо, отколкото се движеше на 4 април. След което в обедните и следобедните часове тя намаля. Предполагам, че ще има наплив в последните часове. Може да имаме фотофиниш, но и в същото време може да се окаже, че гласовете от чужбина ще са решаващи. Но и там гласуването не е някакво рекордно. Голяма част от българите от чужбина са си в България, очакват ни трудни са обобщаване и анализиране резултати", подчерта Симеонов.
По думите му зависимите вотове са около 10-15%.
"Елиминирането им означава и намаляване на активността. Но най-накрая ние трябва да си направим анализа коя партия всъщност намалява резултата си. Това, че активността е ниска - се дължи на това, че няма толкова купен вот. Машините най-вероятно са уплашили част от хората, но това ще видим в дяловото разпределение на възрастта на хората", допълни социологът в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той очаква нисък процент невалидни бюлетини.
"Гласоподавателите, които пребивават в България, са не повече от 5,5 млн. души. Разликата идва от чужбина, има хора, които не са тук. Аз съм привърженик на машинния вот, защото елиминира хартията и възможностите за грешки. Няма какво да се плашим толкова от машините. Те ще ни дадат по-реалистична картина на вота, посочи още Първан Симеонов.
Според него в чужбина е протестният вот, но на едно от местата има доста концентрират вот и той трябва бъде внимателно следен.
Вижте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
ИПБ: Сънната апнея да бъде призната като риск за пътната безопасност
Как кварталът, в който живеем, влияе върху съня?
Тежка катастрофа на "Сточна гара" в София (СНИМКИ)
В пълен състав: Кейт и Уилям за първи път с трите си деца в Шотландия
Експериментална дъвка намалява HPV и бактерии в устата
Фруктозата подпомага метастазирането рака на яйчниците
Кърменето дава това, което никое друго хранене не може
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Китай се утвърждава като световен лидер в производството на хуманоидни роботи
Кашалотите са най-шумните животни на планетата
Краят на света според Бредбъри: Избегнахме ли ядрена катастрофа на 4 август 2026 г.
Най-голямата дигитална камера в света, тази на „Вера Рубин“, засне над 650 000 галактики
Близо наполовина са намлели кражбите с взлом в ЕС за последното десетилетие
Електронната шофьорска книжка влиза в сила от 2030 г. в ЕС
Продължаваме да сме с най-ниската минимална работна заплата в ЕС
Ново 20: Полицаи се маскират като растения, за да ловят шофьори-нарушители
Внимание! Магнитна буря връхлита Земята днес и утре
Капиталовите разходи на SpaceX притесняват инвеститорите
AMD подобрява резултатите, но прогнозата за третото тримесечие разочарова инвеститорите
САЩ са изстреляли много от ракетите си и могат да останат "без карти" след войната в Иран
Dow Jones и S&P 500 достигнаха нови рекордни стойности
преди 5 години