Само силен и единен Европейски съюз е конкурентоспособен на останалите мощни държави и съюзи в света. Свидетели сме на това, че дори в Европа между отделни държави се получават противоречия. Само обща единна европейска политика ще ни направи конкурентоспособни на САЩ, Русия, Китай и оформящите се в Азия съюзи.
Така премиерът Бойко Борисов коментира срещата си с германския канцлер Ангела Меркел. Изказването си министър-председателят направи след освещаването на нов храм в сливенското село Мечкарево.
За влизането ни в еврозоната Борисов каза: "Чакалнята на еврозоната е много важно политическо решение и би било добро за България. Към днешна дата то не носи никакви ангажименти от страна на държавата. Ние покриваме критериите. А Шенген дори в момента не е изгоден за България, но темата стои, а колегите са категорични, че сме изпълнили критериите и сме много по-добри от други страни."
Залива ни нова мигрантска вълна от над 2 000 000 души, заяви премиерът.
"Предадох на канцлера Меркел, това за което разговаряхме с президента Ердаган и премиера. На границата със Сирия се води война. Разрушенията са страховити. Но в същото време някои страни, особено от Вишеградската четворка, са категорични, че няма да приемат мигранти. Ние също искаме да запазим принципите на влизане в ЕС само през официалните КПП-та, само след сериозни проверки“, подчерта Борисов.
Той припомни, че политиката на ЕС е такава, че ние не можем да връщаме мигранти.
"Всеки, който почука на вратата, ние сме длъжни да го приемем", каза Бойко Борисов.
"Икономиката на Турция, проблемите, които имаха след преврата, поставят страната в много трудно положение. Те изнемогват да издържат три милиона мигранти. До октомври и двете страни - и Турция и ЕС, трябва положат усилия да намерят стъпки споразумението да продължи да действа“, настоя Борисов. Той допълни, че натискът след преврата в Турция е бил преодолян, а страната приема върнатите от България мигранти.
"Турция е добронамерена. Европа и Турция трябва взаимно да разберат проблемите си. Има държави, а и ние подкрепяме това мнение, че в този момент Турция не може да стане член на ЕС", каза още премиерът.
Той подчерта, че това е добре известно и на Турция. Европейският съюз обаче би могъл да облекчи визовия режим за бизнеса и държавните служители, а от своя страна Турция трябва да продължи да изпълнява ангажиментите, които е поела към ЕС.
"Нека не забравяме, че ние, 28-те тогава лидери на ЕС, подписахме това споразумение и го подкрепихме. Така че, надявам се заплахите и твърдия тон да отстъпят на дипломацията", заяви Борисов. "В момента, за ЕС, а най-вече за България и Гърция, това е работещо споразумение. Така че и гръцките ни колеги трябва да се стегнат и те да изпълняват своята част от споразумението“, допълни премиерът.
Кърк Хамет от Metallica падна от сцената по време на концерт
Арестът на приятеля Трабер - готви ли се ФСБ за ерата "след Путин"?
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Неочаквано откритие край Стоунхендж променя представите за древния монумент
Човешкият ум може да не е уникален: Учени стигнаха до необичайни заключения
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
Електромобилите с голям пробег се превръщат в проблем
Какво време ни очаква в понеделник?
Обърната кола стои в канавката край Кичево вече втори ден
Приключенец ще обиколи България с "Балканче" (ВИДЕО)
Кадър на деня за 21 юни
Иран прекрати преговорите със САЩ след заплахите на Тръмп
САЩ засилват икономическата си война, но враговете не трепват
Енергийният преход на Китай сега зависи от декарбонизацията на промишлеността